Na panelu „Vojne misije“ koji je u organizaciji Komunikacionog tima Savjeta za članstvo u NATO održan danas u Podgorici, pored Kneževića govorili su i vojni analitičar iz Zagreba Igor Tabak i stariji vodnik Prve klase VCG Elvira Cvrk, dok je moderator panela bila glavna i odgovorna urednica Prve TV Sonja Drobac.
Govoreći o rizicima slanja vojnika u misije, Tabak je kazao da opasnost definitivno postoji, ali da treba uzeti u obzir činjenicu da država procjenjuje potencijalne rizike i da ne šalje, kako kaže, bezglavo svoje vojnike u opasne misije.
On napominje da sudjelovanje u mirovnim misijama mijenja odnose država na međunarodnom planu. Navodeći primjer Hrvatske koje je u misijama učestvovala sa SAD-om i Njemačkom, Tabak je istakao da je Hrvatska nakon toga sa pomenutim zemljama razvila veoma bliske odnose.
-Hrvatskoj vojci je najveći problem bila mobilnost na terenu. U Avganistanu smo zahvaljujući dobrim odnosima s partnerima koristili vozila koja sebi ne bi mogli da priuštimo. Kasnije smo donacijama dobili dio tih vozila, a od Njemaca smo kupili kamione. To je čitav proces opremanja i modernizacije, koji ne bi bio moguć da nismo zaista dobri. Sve krene na nivou ugleda i časti, ali u konačnom ima svoju konkretniju podlogu – naglasio je Tabak.
Odgovarajući na pitanje da li vojne misije imaju nacionalni karakter, ili je ipak u pitanju globalni interes, vojni analitičar iz Zagreba je rekao da se većina kriza preliva na druge zemlje, te da ima smisla preventivno djelovati na uzroke krize i spriječiti da sukobi dođu do nacionalnih granica.
-Mirovne misije su za državu jedan dosta efikasan alat za postizanje stvari. Nije nikakva tajna, što se UN-a tiče, da ne ulazimo u kompleksije organizacije, da sudjelovanje u misijama može biti isplativo. Učestvovanje u njihovim misijama nosi i pristup određenim kvotama raspodjele pozicija unutar same organizacije UN-a, gdje država ne može da ima ambicije ako aktivno ne učestvuje. To što vrijedu za UN, vrijedi i za NATO i za EU. Ne možete da budete dio nečega, a bar da nečim, ponekad ne sudjelujete – smatra Tabak.
Govoreći o svojim iskustvima u ISAF misiji, Elvira Cvrk, prva Crnogorka u nekoj mirovnoj misiji, kazala da je u Avganistanu stekla mnoga znanja i iskustva.
-Žena u kontigentu znači mnogo. Željela sam prvo da budem sestra i majka, pa tek onda medicinska sestra. Život i rad žena u bazi je normalan. Tokom misije nijesam imala problema. Dala sam svoj maksimum i nijednog trenutka se nijesam pokajala zbog odlaska – navela je ona.
Panelisti su se u diskusiji pozabavili i pitanjem takozvanih nacionalnih ograničenja u misijama, kojim država određuje do koje mjere i u kojoj mjeri će njen kontigent učestvovati u vojnoj misiji.
Cvrk je navela da je naša vojska u Avganistanu imala ograničenje u vidu zabrane da ne smije da napušta bazu bez dozvole vlade, a Knežević je naglasio da postoji spisak raziličitih nacionalnih ograničenja, koja predstavljaju, kako je kazao, neku vrstu polise osiguranja za svaku državu. Tabak je kazao da svaka misija nosi različite zabrane, ali da takva ograničenja daju sigurnost državi.
Komentarišući uslove za život u bazama tokom svog boravka u mirovnim misijama u Avganistanu, panelisti su bili jedinstveni u ocjeni da su uslovi više nego pristojni.
-Sa državom smo imali redovne kontakte na dnevnom nivou, a takođe smo imali i privatne kontakte. Uslovi smještaja su iznenađujuće dobri za Avganistan i omogućili su vojničku udobnost. Imali smo internet konekciju, a paketi poštom su stizali čak i brže nego što bi stizali kod nas – prepričava svoja iskustva Knežević.
U organizaciji Komunikacionog tima, održaće se ciklus panela/okruglih stolova, na kojima će se okupiti značajan broj učesnika iz javnog života kako bi govorili o aktuelnim temama vezanim za članstvo u NATO-u. U fokusu ciklusa okruglih stolova biće prednosti i izazovi članstva u ovoj organizaciji. Kako su najavili, to će ujedno biti i prilika za upoznavanje sa iskustvima drugih država, razmjenu mišljenja i ideja sa istaknutim društveno-političkim akterima, ali i prilika za jačanje saradnje u vezi sa pitanjima od državnog značaja.