
Podsjetimo, na ovogodišnjem 56. izdanju Venecijanskog bijenala, našu zemlju će predstavljati umjetnik Aleksandar Đuravčević postavkom “Sjećaš li se”.
- Na današnji dan nedjelju pred otvaranje završen je sav posao oko Venecijanskog bijenala. Postavka je već urađena. Jako dobro je ispromovisana Crna Gora i umjetnik koji nas predstavlja ove godine. Takođe, završen je katalog za čiju ljepotu je zaslužna Anastasija Kostić. Katalog je već pobrao sve komplimente u Italiji. Želio bih da pohvalim čitav tim koji je radio na ovogodišnjem predstavljanju jer je to, zaista, bio jedan visokoprofesionalan posao kojije odrađen na najbolji mogući način - kazao je Šoškić i dodao:
- Dosta ljudi, kako iz Crne Gore, tako i van nje je bilo uključeno u ovaj projekat. Zato sa pravom možemo da očekujemo da će ove godine Crna Gora biti na najbolji mogući način predstavljena, kao i naš umjetnik, Aleksandar Đuravčević, koji je predstavnik naše zemlje.
On je istakao da posebnu zahvalnost duguje zamjenici komesara, Danici Bogojević, koja je bila korespondent i kopča sa ljudima koji su bili uključeni u ovaj projekat.
- Zahvaljujući njoj mi danas možemo da se pohvalimo da smo uradili dobar posao - naglasio je Šoškić.

Selektorka nacionalne postavke na ovogodišnjoj smotri umjetnosti, Anastazija Miranović, kazala je da je u pripremnom periodu uživala u saradnji sa crnogorskim predstavnikom Aleksandrom Đuravčevićem.
- Danica i ja smo bile u Veneciji i bavile se postavkom. Naša postavka će biti kao i prošlog puta u palati Malipjero i mislim da smo taj prostor iskoristili na najbolji mogući način. Sigurno da smo u kontekstu svjetske priče, kada je u pitanju umjetnost i naše predstavljanje, odogvorili na centralnu temu ovogodišnje smotre „Sve budućnosti svijeta“ i to na jedan lucidan i vrlo promišljen način. Bavimo se identitetom, bavimo se Crnom Gorom, ali kroz ličnu prizmu, lična čitanja i preispitivanja, kroz par radova koji kontekstuiraju različite tehnike i medije. „Sjećaš li se?“ povezuje sadašnjost i prošlost na jedan vrlo neobičan i lucidan način - naglasila je Miranović.
Ispred Ministarstva kulture, kao pokrovitelja festivala, prisutnima se obratio Boris Abramović koji je naglasio da je riječ o najvećoj smotri umjetnosti u okviru koje će biti predstavljen i crnogorski paviljon. On je izrazio uvjerenje da će rad Aleksandra Đuravčevića odlično funkcionisati među ostalim radovima i zemljama koje će se predstaviti na pomenutoj smotri i da će biti poseban i zavrijediti pažnju posjetilaca i stručne javnosti.
Crnogorski predstavnik Aleksandar Đuravčević kazao je da je veoma zadovoljan postavkom i pojasnio njen ovogodišnji koncept.
- Prostor je potpuno transformisan. Paviljon se nalazi sa desne strane gledano od glavne ulice, tako da će svaki prolaznik odmah moći da vidi rad koji se zove „Čekanje“. To je rad koji je projektovan s jednog prozora našeg paviljona, na ulicu. To je prvi rad koji će posjetioci biti u prilici da vide. Pomenuti rad je direktno vezan sa crnogorskom pričom. Predstavlja staru majku koja čeka nešto, nekoga...Sljedeći rad je „Identitet“ rađen u materijalu koji svijetli noću, a ovdje smo ga radili u bronzi, tako da postaje skoro skulptorski elemenat. Svaka soba nosi rad i u svakoj sobi posjetilac ulazi u rad, jer su sobe male i intimne. Rad u video projekciji nosi naziv „Crveno“ - prikazano je cijeđenje šipka, mrtva priroda sa šipkovima po ugledu na Karavađa, jedna repeticija prese i divljih šipkova. Na drugoj strani prikazano je klanje teleta, tako da su na sve strane vidljive lokve krvi. Od esencije života, do esencije smrti - od soka, do krvi. Crveno je zastava Crne Gore. Sve projekcije su postavljene sa plafona na pola metra udaljenosti od zida, tako da će publika komotno moći da šeta kroz prostor, bez narušavanja projekcija. Tako da svaka projekcija izgleda kao jedna slika koja visi na zidu - pojasnio je Đuravčević.

On je dodao da je rad pod nazivom „Soba br. 2“ veoma intenzivan. Predstavlja plafon kao iz nekog venecijanskog palaca koji je sav rađen u drvetu i koji je zapaljen. Pomenuti rad je neobičan zbog činjenice da nije odmah vidljiv po ulasku u prostoriju, već posjetioca dočeka jak miris i potom on pogledom na gore primijeti veličanstveni reljefni plafon.
- Ideja plafona je malo zapuštena u savremenoj umjetnosti. Istorijski, plafon je bio prostor koji je uvijek bio oslikan, ne samo Sikstinska kapela, nego i prije toga u okviru pećinskog slikarstva i kasnije u umjetnosti takođe su zauzimali važno mjesto. Tako da sam htio da obnovim tu temu i da ga obnovim na drugačiji način, da plafon postane nadrealna, imaginarna fantazija. On faktički zatvara čitavu površinu te centralne prostorije (5x5 metara). U sljedećoj sobi je rad „Come mi manchi“ koji je rađen kao frotaž. To je grafit iz 16. vijeka koji je uklesan u kamenu fasadu venecijanskog palaca. U pitanju je ljubavno pismo izvjesnoj Mariji. Na ovaj način, natpis koji se vrlo često ne primjećuje unutar urbanog tkiva, postaje značajan - ljubavna čežnja koja prevazilazi vjekove, kako bi dotakla svakoga od nas - pojasnio je umjetnik.
Svečano otvaranje crnogorskog paviljona biće upriličeno 7. maja u 18 sati i 30 minuta. Bijenale ove godine obilježava i 120 godina od osnivanja (1895). Prošlo je dva velika svjetska rata, velike promjene Evrope od vremena pada Berlinskog zida, preko pada Svjetskog trgovinskog centra u Njujorku, do savremenog doba terorizma i brojnih ratnih žarišta na Bliskom Istoku i Africi, ali je i ispratilo vrhunske umjetnike moderne, značajne umjetničke pokrete, pojave i održalo visoki rejting bijenalskih izložbi.
A.P.