Ostvarene reforme i napredak, pozicioniraju Crnu Goru na dobro mjesto, kaže Tabak. Čeka se odluka 28 zemalja NATO-a - da li će nam poslati poziv krajem godine, kako bi smo postali 29. članica?
"Crna Gora je puno radila i mogu da kažem, koliko se čuje od naših vojnika koji sarađuju sa crnogorskim kontigentom u Avganistanu, to je ozbiljna vojska", rekao je Tabak.
Iz Brisela smo čuli prilično ohrabrujuće poruke generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoletenberga nakon sastanka sa premijerom Milom Đukanovićem.
"Takve ocjene o pozivnici su meni, kao hrvatskom državljaninu, jako ohrabrujuće. Ulazak Crne Gore u NATO i nama na neki način diže nivo sigurnosti. S te strane, to je ujedno signal da se rade tražene reforme", ocijenio je Tabak.
Tabak preporučuje da se ozbiljnost u tome da nam poziv može stići u decembru, vidi i u činjenici da su djelovi diplomatskih depeša dospjeli u javnost.
"Takav izlazak u javnost službenih papira, na prvu loptu, nijesu nešto što želimo da vidimo. S druge strane, jasno je da postoji jedna određena politička podgloga i jako je bitno vidjeti na koji će način Crna Gopra reagovati na takvu situaciju. Prava reakcija bi bila naći osobu koja je to pustila i sankcionisati je u skladu sa zakonom", poručio je sagovornik TVCG.
Osim istrage o curenju depeša, šta se još od nas očekuje u narednih 7-8 mjeseci?
"Treba pokazati da prilagođavanja u cijeloj strukturi su dovoljna ozbiljna da možete prhvatiti taj kasniji svakodnevni posao", istakao je Tabak.
NATO očekuje što veći procenat podrške građana. Nemaju broj, ali imaju izraz-kredibilan procenat. U Crnoj Gori javna podrška je 38 odsto. Tabak kaže da je to solidan procenat. Ulaskom u Alijansu čuvamo najvažnije vrijednosti - mir i stabilnost, a dobijamo i kredibilne partnere, sa kojima valja graditi bliske odnose.
I to je naredni zadatak, objasniti ljudima korektno i na pravi način prednosti ulaska u NATO.
"Ako postoji viši nivo svijesti o čemu se radi i nekakvog, barem načelnog, prihvaćanja vrste igre u koj država učestvuje", rekao je hrvatski analitičar.
Tabak u ime Hrvatske, koja je o NATO-u od aprila 2009, kaže da ulaskom u Alijasu tek počinje pravi posao.
"Ulaskom u NATO i Evropsku uniju ničemu nije kraj. Dakle, sve su to organizacije i mehanizmi koje rade na dnevnoj bazi", naglašava Tabak.
Pitanje koje se nameće je da li je Crna Gora sada spremnija u poređenju sa Hrvatskom, neposredno prije nego je njima stigao poziv iz Alijanse.
"Okvirno, ovo izgleda dobro. I Hrvatska je izgledala dobro, kao i puno drugih zemalja, ali tek kad se uđe u NATO počinje drugi režim rada i opterećenja, koji onda raži dalja prilagođavanja", ističe Tabak.
Već brojimo mjesece do poziva za članstvo u NATO, nedavni politički vjetar u jedra iz Brisela, svakako je motiv više da se radi još agilnije i bolje u finišu, na svim nivoima. (Portal RTCG)