NATO

„Žene, mir i bezbjednost“: Jačati svijest o značaju rodne ravnopravnosti

U Crnoj Gori je učinjen značajan pomak, ali je neophodno nastaviti sa jačanjem svijesti o značaju rodne ravnopravnosti i neophodnosti uključivanja žena na mjestima odlučivanja, zaključeno je danas na konferenciji „Žene, mir i bezbjednost”.
„Žene, mir i bezbjednost“: Jačati svijest o značaju rodne ravnopravnosti
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

U uvodnom dijelu konferencije govorili su ministar za ljudska i manjinska prava Suad Numanović i nacionalni koordinator za NATO  Vesko  Garčević.

“U Crnoj Gori postoji veoma dobar zakonodavni okvir i institucionalni mehanizmi u oblasti rodne ravnopravnosti, te je neophodno nastaviti sa punom primjenom zakonskih rješenja i korišćenjem mehanizama u praksi u cilju daljeg unapređenja ljudskih prava žena”, navodi se u saopštenju.

Zaključeno je da treba nastaviti sa promocijom i primjenom Rezolucije Savjeta bezbjednosti UN-a 1325 - Žene, mir i bezbjednost.

“U procesu razvoja politika rodne ravnopravnosti pored Nacionalnog Plana za postizanje rodne ravnopravnosti neophodno je razviti posebni Nacionalni akcioni plan za implementaciju Rezolucije 1325, što je i zahtjev međunarodnih organizacija, koje se bave pitanjem bezbjednosti”, saopšteno je iz ministarstva.

Dijalog je bitan u pravcu razvoja rodno senzitivnih politika, informisanja žena i njihove integracije u bezbjednosni sistem.

“Novi bezbjednosni izazovi nameću nove zahtjeve u pogledu sveukupne izgradnje kapaciteta, a uloga žena je u tome nezaobilazna”, još jedan je od zakjljučaka konferencije.

Konferenciju su organizovali Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, a u saradnji sa Komunikacionim timom Crne Gore za NATO.

Portal Analitika