NATO

KONJEVIĆ: Odluku o ulasku u NATO treba donijeti u Skupštini, ne na referendumu

Ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević kazao je da odluku Crne Gore o pristupanju Alijansi treba donijeti u Skupštini, a ne na referendumu. Konjević je to rekao u okviru današnje panel diskusije "Zašto NATO" odgovarajući na pitanje "Na koji način se treba izjašnjavati o pozivu za NATO, ukoliko ga Crna Gora dobije - u parlamentu ili na referendumu". Ministar je takođe obrazložio svoj stav.
KONJEVIĆ: Odluku o ulasku u NATO treba donijeti u Skupštini, ne na referendumu
Portal AnalitikaIzvor

- Vi imate jasnu politiku stranaka i za što se one zalažu, tako da su građani glasajući za stranke koje se zalažu za NATO glasali i za taj segment, a to su politike koje su javno promovisane. U aktuelnom sazivu crnogorskog parlamenta imate poslanike i u vlasti i u opoziciji koji se u svojim programima zalažu da Crna Gora pristupi NATO-u - rekao je Konjević.

Na panelu u hotelu Ramada u Podgorici  osim Konjevića, govorili su i bivši ministar odbrane i šef hrvatske misije pri NATO-u  Davor Božinović, načelinik generalštaba Vojske Crne Gore Dragan Samadžić i direktor NVO Alfa centar Aleksandar Dedović.

Konjević je naglasio da su politički kriterijumi za NATO i EU  gotovo istovjetni i da je bitno da radimo temeljno i postepeno.

 - Rezultat u vidu jačih i profesionlnijih institucija će doći. U ovih 7 - 8 godina Crna Gora je napravila ozbiljne iskorake. Ono što očekujemo je da se proces reformi u strukturama bezbjednosti i dalje nastavi. Mi smo sa partnerima definisali mapu puta što sve treba da se uradi u okviru reformimi bezbjednosnih službi i MUP-a. Nedavno smo formirali nove organizacione cjeline koje se tiču borbe protiv terorizma, sajber kriminlana, trgovine ljudima i sad radimo na popunjavanju kadrova - rekao je Konjević.

On je naglasio da se saradnja kriminogenih struktura nije prekidala ni tokom rata i države regiona moraju da daju odgovor na ta pitanja.

- Tim pitanjima je moguće da se bavi država sama, ali sa mnogo manje uspjeha. Ukoliko ne razmjenjujete podatke u dijelu onoga što rade nacionalne službe bezbjednosti, pojedinačno kao država ste u velilkom deficitu informacija i slabije štitite državu. A kada ste dio NATO-a, svaka država članica je u obavezi da vas zaštiti i sa vama razmijeni informacije koje su od značaja za bezbjednost države - kazao je Konjević.

Bez negativnih implikacija: Govoreći o iskustvima Hrvatske, bivši ministar odbrane i šef hrvatske misije pri NATO-u Davor Božinović kazao je da se Hrvatska opredjelila za članstvo u NATO-u i EU zbog sigurnosti.

-  Mi nemamo niti jednu negativnu implikaciju članstva u NATO-u. Takva organizacija je bitna pogotovo za manje države jer su izazovi za sigurnost veliki i male zemlje nemaju ni finansijske ni fizičke moći da pokrije sopstvenim kapacitetima - rekao je Božinović.

On je istakao da članstvo u NATO omogućava osjećaj sigurnosti zbor ekonomskog rasta i ulaska investitora.

- Članstvo u NATO je dobra vijest za sve jer se zna da ako je država u NATO-u to je stabilna država u koju vrijedi ulagati - poručio je Božinović.

U VCG nema otvorenih pitanja: Admiral Dragan Samardžić je kazao da ocjene koje je vojska dobila od Koordinacionog tima NATO-a govore da vojska neće predstavljati problem prilikom ulaska u Alijansu.

- Što se vojske tiče nema nijednog otvorenog pitanja i neće biti prepreka prilikom pristupanja NATO-u. Proces reforme se, moram podsjetiti, ne završava dobijanjem pozivnice već tek tada počinju - rekao je Samardžić.

Govoreći o ulozi vojske u vanrednim situacijama, Samardžić je kazao da NATO svakako može da bude od velike koristi u takvim situacijama.

- NATO nema svoje snage već članice NATO-a. Međutim, preporuke NATO-a i mehanizam koji NATO ima vam omogućvaju da brzo dobijete ono što vam je potebno - rekao je Samardžić.

Direktor Alfa centra Aleksandar Dedović kazao je da nema efikasnijeg i jeftinijeg načina da se obezbjedi sigurnost, reforma i bolji život građana od pristupanja NATO-u.

Govoreći o tome da li će Crna Gora biti meta kada pristupi NATO-u, Dedeović je rekao da moramo imati u vidu da će se teroristički akti dešavati i ubuduće.

- Stoga je odlično što će Crna Gora formirati odjeljenje za borbu protiv terorizma i sajber krinimala. Zamislite da nemamo sedam dana internet, a to je jedan tipičan oblik sajber terorizma. Tako nešto desilo se Estoniji - rekao je Dedeović.

B.K.

Portal Analitika