"NATO će obezbijediti sigurnost crnogorskom građaninu, i to ne samo u vojnom smislu. Crnogorski građanin će se osjećati sigurnije, jer će u društvu postojati jake institucije sistema i vladavina prava koja će ga štititi od korupcije. To je veoma važan segment integracija. Postajete bezbjedni i vojno, ali i civilno, što omogućava brži napredak društva. Takođe, poziv za NATO će donijeti i unutrašnju stabilnost, ali se građaninu mora objasniti da je spoljnopolitički faktor nešto na šta Crna Gora ne može da utiče. Koliko je važno za Crnu Goru da dobije poziv, bitno je i za region.Politička odluka će biti donijeta i jedan od najvažnijh argumenata je regionalni aspekt. Ne možemo stati ovdje kada je proširenje u pitanju, to je još nedovršen posao, jer cijela Evropa nije integrisana. U tom smislu, Crna Gora je prvak u integracijama regiona i svakako zaslužuje skoro članstvo u NATO", ocijenio je Rehak.
Napominjući da je Slovačka predvodnik procesa proširenja, on je naveo da su Slovaci kao predsjedavajući Višegradske grupe doveli svoje kolege u Crnu Goru da podrže naše ambicije.
"Naredne nedjelje imamo ministarski sastanak u Turskoj i na njemu će itekako biti riječi o našim impresijama iz Crne Gore i svakako će se govoriti o proširenju. Slovačka može biti dobar model Crnoj Gori. Mi smo aplicirali za članstvo u NATO kako bismo došli do EU, to su dva komplementarna procesa i Crna Gora radi isti posao. Ove dvije organizacije donose stabilnost i prosperitet i najbolji primjer je baš Slovačka. Mi smo od četiri zemlje Višegradske grupe (Mađarska, Češka Poljska i Slovačka) posljednji postali članica NATO-a 2004. godine i to nam nije smetalo da danas budemo predvodnik ekonomskog prosperiteta centralne Evrope. NATO će donijeti stabilnost, a sa stabilnošću dolaze i investicije", rekao je Rehak.
Što se tiče energetike, Rehak je podvukao da danas nijedna država nije energetski sigurna, ali da je Crna Gora u dobroj poziciji zahvaljujući hidropotencijalima.
"Tu su i veoma značajni planovi da postanete energetsko čvorište regiona kada se povežete na energetski kabal sa Italijom. Svakako ste u boljoj poziciji nego ostatak regiona. Situacija u centralnoj Evropi je drugačija. Mi smo bili jako zavisni od jednog izvora - Rusije, koja je koristila tu poziciju da ucjenjuje zemlje poput Ukrajine, a na neki način i Slovačku. Rusi su rekli da će od 2019. prestati da dostavljaju energiju Slovačkoj prekidajući tranzit za zapadnu Evropu, kako bi kaznili Ukrajinu. Veoma je važno da imamo interkonekcije po cijeloj Evropi, od sjevera na jug i istoka na zapad, kako bismo bili što manje zavisni od Rusije. Nova Evropska komisija je došla na ideju o energetskoj uniji, kako bi se stvorila jedna energetska politika za cijelu Evropu", naglasio je on.
Rehak smatra da region Zapadnog Balkana ima kapacitet da oformi neku grupu poput Višegradske.
"Imate tešku prošlost, ali prošlost punu iskustva. Prvi korak je inicijativa Višegradskog fonda da se oformi Fond Zapadnog Balkana, koji je već osnovan i brzo će početi sa radom. Mislim da će taj fond obezbijediti unutrašnju komunikaciju u regionu. Morate dokazati svijetu da ste u stanju da komunicirate i pored velikih problema u prošlosti i da ste fokusirani na budućnost", zaključio je Rehak.