Ovo je otkriveno na posljednjim slikama patuljaste planete koje je poslala svemirska letjelica Dawn, 3. i 4. maja dok je orbitirala 13.600 kilometara od njegove površine, piše Daily Mail.
Stručnjaci još ne mogu da objasne kompoziciju i izvor jakih svijetala, ali stoga su se već pojavile razne teorije. Naučnici kažu da za sada zaključuju da su jarka svijetla zapravo refleksija sunčevog svijetla o neku vrstu materije koja se nalazi na planeti. Moguće je da se radi o ledu, procjene su Christophera Russella, glavnog istraživača misije koju provodi Univerzitet u Kaliforniji u Los Angelesu.
Sve dok se Dawn još ne približi planeti, misterija svijetla neće biti riješena. "Još je prerano reći o čemu se radi", kazao je dr. Marc Rayman.
Dodaje da je on sklon teoriji prema kojoj se radi o "slanim nanosima" iz možda slane vode na površini. Vjerovatno se ne radi, kaže, o svjetlu na planeti, već više o refleksiji.
Sljedeće Dawnove radnje biće kruženje oko Ceresa otprilike svaka tri dana na udaljenosti od 4.400 kilometara. Na taj način će mapirati površinu i otkrivati Ceresovu geološku istoriju.
Do decembra će se spuštati sve niže, sve dok ne dosegne visinu 260 kilometara iznad površine, a fotografije koje će slati s te udaljenosti bit će 100 puta bolje od ovih koje šalje sada.
Dnevnik.hr