Kultura

Ostavili znakove vremena i u Crnoj Gori

Valerio Kapoća (Valerio Capoccia), Đankarlo Galjardi (Giancarlo Gagliardi), Pjetro Gardano, (Pietro Gardano), Đulija Đensini (Giulia Gensini), Rafaele Marando (Raffaele Marando), Elizabet Macu (P. Elizabeth Mazzu), Monika Preśuti (Monica Presciutti), Arpine Sevađan (Arpine Sevagian), Armando Velardo (Armando Velardo) i Federika Virđili (Federica Virgili) su deset italijanskih umjetnika koji imaju svoju kolektivnu izložbu u umjetničkom paviljonu na Kruševcu.
Ostavili znakove vremena i u Crnoj Gori
Portal AnalitikaIzvor

Izložba je napravljena pod pokroviteljstvom italijanske ambasade u Podgorici i Centra savremene umjetnosti Crne Gore, kao dio manifestacije kojom ambasada obilježava Dan Republike Italije, 2. jun, kada je i otvorena, istovremeno sa izložbom „oca evropskog pop arta“ u Dvorcu, Marija Skifana.

Okupljeni zajedno, istina „okrnjeni“ za nekoliko koji nijesu mogli doći, ističu izuzetno zadovoljstvo što imaju priliku da se predstave crnogorskoj publici.

umjetnicislikeok

„Diverso, bello e intenso“ (drugačije, lijepo i intenzivno) riječi su kojima opisuju svoj boravak u Crnoj Gori. 

Tu različitost i drugačiju ljepotu zapazili su, vele, još od momenta slijetanja njihovog aviona na podgorički aerodrom: u intenzitetu boja neba i borova, kontrastu sa modrim okolnim planinama.

Federika Virđili (treća sdesna na slici) izdvaja upravo intenzitet svjetla, što je za umjetnika, dodaje, od izuzetnog značaja. (Ona polazi od poentilizma, apstraktne umjetnosti materijske i znakovne matrice, preko istraživanja znakova, kako bi ih spojila živahnim hromatizmom tipičnim za pop-art, ocjena je stručnjaka o Federikinom radu).  

umjetnicislike1ok

Ovi umjetnici su izložili po senzibilitetu i tematici veoma različite radove slikarske i vajarske. I tek sada, ovako okupljeni, saglašavajući se oko odgovora, kažu da se osjećaju zaista kao grupa umjetnika, iako to jesu i u Italiji, sa ciljem da razmjenjuju iskustva i ideje, u svijetu u kojem ima sve manje komunikacije.

„Izgubljena je želja za komunikacijom, a u našem umjetničkom miljeu vlada i dosta zavisti. Umjetnost je uvijek bila luksuz a danas je to još više“, ističe Đulija Đensini (prva slijeva). O njenom radu se inače kaže da predstavljaju „vizuelne poeme“ te da kolažima iz ilustrovanih i popularnih časopisa da je novu formu, u namjeri da komunikaciji vrati estetsku dimenziju, koju joj je konzumističko društvo negiralo.

Arpine Sevađan (prva sdesna) je jermenska umjetnica italijanske dijaspore. U Podgoricu je donijela „Šipkove", „Ženske grudi“ i „Alegoriju proljeća“. Ona, s jedne strane, emituje osjećaj svetog, ali u isto vrijeme iz njenog rada izvire dimenzija zavođenja tihog umjetnika, njegove ljubavne lirike, kažu likovni kritičari. 

umjetnicislike2ok

Valerio Kapoća (treći slijeva) koji je u Crnu Goru donio svoja dva vajarska rada u bronzi, „Grešnicu“ i „Faraonka“ (zapravo kobra sa isturenom glavom) kaže za Portal Analitika da je situacija u Italiji kao i svuda  - ljudi na izložbe dolaze samo kada je otvaranje, a onda se posjetioci mogu nabrojati na prste. „Njegova djela traže posmatranje i dodir kako bi prenijela vibracije materije koja ih karakteriše“, navodi se u katalogub za izložbu o Kapoćinom djelu.         

Đankarlo Galjardi (drugi slijeva) inače ima svoju firmu za restauraciju namještaja. I svoja djela radi dosta u drvetu. Ali, to su slike u drvetu, a nikako vajarska djela. „Djela koja stvara Galjardi imaju ritmičku strukturu sačinjenu od ispunjenosti i praznina, sa posebnim perceptivnim naglaskom na drugima“, napisano je o njegovom radu.  

Pjetro Gardano, koji nije došao u Crnu Goru, predstavio je neke svoje radove intenzivnih boja u kubističkom i impresionističko-apstraktnom maniru. „Njegova geometrija u radu nije statučna i kruta već fluidna koju pokreće unutrašnja dinamika koja priziva i sugeriše“, odlika je njegovog stvaralaštva.

Marando, koji takođe nije bio na otvaranju izložbe u Podgorici, donio je svoja tri stilistički zanimljiva rada, koja takođe blješte bojama i ekspresijom, u izuzetnoj dinamici kombinovanja različitih materijala.

umjetnicislike3ok

Elizabet Macu predstavlja realnost kroz kaligrafski stil koji je pažljiv prema objektivnoj definiciji subjekata – ali se ne odriče unošenja emocija i osjećanja u svoje kreacije.

Monika Preśuti (druga sdesna) radi po najboljem tragu pop-arta, predkažući ga „prodirnim, izražajnim intenzitetom“. Na kraju, Armando Velardo, u radovima „Bjekstvo“, „Par“ i Grupa“ ekstremnom živopisnošću boja, komunicira sa onima koji posmatraju raspoloženja, emocije, osjećanja koja umjetnik pokušava da izrazi putem svojih djela. 

Svi prisutni u Crnoj Gori saglasni su da je od izuzetne važnosti za svakog umjetnika imati mogućnost da se predstavi drugoj i drugačijoj publici, koja je drugačijeg senzibiliteta od onog u okruženju u kojem su se edukovali i u kojem stvaraju, jer je to neka vrsta ogledavanja sopstvene suštine.       

G. B. 

Portal Analitika