Kako javljaju agencije građani su park centar grada potpuno prekrili svijećama.

Studenti su potom izašli na binu i spalli kopiju hongkonškog mini- ustava uz ocjenu da on predstavlja "ograničenu demokratiju."
Hongkong je jedino mjesto na kineskom tlu na kome se održavaju masovnije komemoracije povodom gušenja prodemokratskih protesta u centru Pekinga 1989. godine.

Sam Hongkong je u ovom trenutku pred izbor novog lidera duboko podijeljeni grad.
"Desetine hiljada ljudi se svake godine okuplja kako bi žalili za žrtvama, nadajući se da će doći dan pravde," izjavio je Mak Ho-vah iz Saveza za podršku patriotskim demokratskim pokretima Kine, koja je organizovala okupljanje, prenosi AFP.

SAD su ranije tokom dana tražile da se utvrdi "zvaničan broj žrtava" na Tjenanmenu, kao i da se puste iz zatvora oni koji su uhapšeni tim povodom. Stejt dipartment je takođe tražio da se prestane sa maltretiranjem i zatvaranjem onih koji žele da obilježe godišnjicu.
Skup u Hongkongu se održava u trenutku kada u gradu vlada tenzija pred glasanje skupštine o kontroverznom planu vlade za izbore, a poslije masovnih prodemokratskih protesta koji su prošle godine mjesecima paralisali dijelove grada.

Vladin predlog predviđa prvo javno glasanje o predsjedniku izvršne vlasti u Hongkongu, ali ostaje pri odredbi da kandidati podliježu prethodnoj provjeri Pekinga koja je prošle godine izazvala demonstracije na ulicama.
Narodni protesti u ime demokratije i ljudskih prava, predvođeni studentima, počeli su u aprilu 1989. i trajali su sedam nedjelja, prije nego što ih je početkom juna 1989. silom ugušilo kinesko konzervativno državno rukovodstvo.



Izvor: b92.net