- Čista životna sredina pruža velike mogućnosti, a mislim da će vam Evropska unija pomoći da lakše pospješite poljoprivrednu proizvodnju i gazdinstva kao i prerađivačku industriju. Na taj način crnogorski proizvodi će naći mjesto na evropskom tržištu - kazao je Savicki u intervjuu Pobjedi.
Poljska koja je 1999. godine ušla u NATO savez, a 2004. se pridružila Evropskoj uniji je to iskoristila i u posljednjih deset godina povećala poljoprivrednu proizvodnju 40 odsto. Ova zemlja je šampion u obezbjeđenju novca iz evropskih fondova.
Savicki je nedavno primio mlade crnogorske poljoprivrednike u Varšavi i savjetovao ih kako treba iskoristi i dobiti novac za razvoj poljoprivrede iz fondova Evropske unije.
- Bilo mi je zadovoljstvo ugostiti mlade crnogorske poljoprivrednike i predstaviti im naša iskustva - kazao je Savicki.
On je omogućio mladim crnogorskim poljoprivrednicima da razmijene iskustva sa članovima poljskog Udruženja mladih farmera koji postoje već 20 godina i koji sarađuju sa sličnim savezima u okviru Evropske unije.
- Na referendumu za ulazak u EU 2002. godine 70 odsto poljskih poljoprivrednika je bilo protiv članstva. Sada se, međutim, situacija drastično promijenila i 80 odsto poljoprivrednika će pohvalno govoriti o Evropskoj uniji - rekao je Savicki.
On objašnjava da je ogromno evropsko tržište od 500 miliona ljudi prihvatilo proizvode Poljske koji su ekološki i organski.
- Za deset godina povećali smo poljoprivrednu proizvodnju 40 odsto, a izvoz za pet puta i to sa četiri milijarde na 21 milijardu eura. Nadamo se da će uskoro naš izvoz preći 25 milijardi eura i to će biti jedna trećina naše proizvodnje - naveo je Savicki.
Kako je dodao, članstvo u EU doprinijelo je da se poljoprivredna proizvodnja i gazdinstva modernizuju kao i prerađivačka industrija i Poljska je danas u tom sektoru među prvima u Evropi. Prednjače u proizvodnji jabuke, maline, aronije, a uskoro će biti i četvrti proizvođači mlijeka.
- Nema zemlje koja nije napravila greške pa se to i Poljskoj dešavalo. Dobro bi bilo da poljoprivredni predstavnici iz Crne Gore posjete zemlje koje se još sjećaju svojih grešaka. Mi se svojih grešaka ne stidimo i upozorićemo crnogorske poljoprivrednike na njih - rekao je Savicki.
Što se tiče udruživanje poljoprivrednika imali su kaže isti problem kao u Crnoj Gori.
- Imamo zajednička loša iskustva iz socijalizma, kada se radi o poljoprivredi. Trenutno u Ministarstvu radimo novi zakon koji se tiče udruživanja poljoprivrednika i sada podstičemo upravo grupisanje poljoprivrednika u različite saveze - naveo je Savicki.
Savicki je veliki pobornik da se zabrani proizvodnja genetski modifikovane hrane i to se izričito zabranjuje u Poljskoj. Uzgoj životinja na bazi genetski modifikovane hrane je takođe zabranjen.