- Ocijenili su da je neshvatljivo da brojni činioci društveno-političkog života u zemlji koja teži ulasku u EU moraju da ulažu ovolike napore da bi omogućili poštovanje imperativnih zakonskih normi koje je setom izbornih zakona donijela Skupština Crne Gore, kao najviši zakonodavni, odnosno predstavnički dom građana. Posebno je zabrinjavajuća činjenica da nadležni organi još uvijek nijesu upoznali javnost kada će naznačene obaveze biti ispunjene, a predsjednik Bečić i direktor Koprivica podsjetili su je da je zakonski rok za isto bio 01. novembar 2014. godine - navodi se u saopštenju.
Sagovornici su se saglasi da je poslednji momenat za hitno preduzimanje konkretnih i odlučnih aktivnosti na implementaciji izbornog zakonodavstva, i to ne samo zbog toga što osnovi demokratije nalažu potrebu poštovanja zakona koje usvaja Parlament, već i zato što brojne turbulencije na političkoj sceni jasno ukazuju na mogućnost i prijevremenih izbora kako na državnom, tako i na lokalnom nivou, što bi dovelo do haotične situacije i paralisanja sistema.
- Bečić i Koprivica su analizirali čitav niz pojedinosti u setu izbornih zakona koji nijesu implementirani, ocjenjujući da višemjesečni rad na uspostavlajnu rješenja koja su definisana usvajanjem seta zakona definitivno iz praktičnog ugla u ovom trenutku ne daje mogućnost za smanjenje zloupotreba u izbornim procesima, zbog kojih se i radilo na usvajanju izbornog zakonodavstva. Zaključili su da Skupština mora iskoristiti svoje kontrolne mehanizme i u saradnji sa organima izvršne vlasti hitno rješavati predmetna pitanja jer je dosledna primjena zakona u punom kapacitetu preduslov za uspješne i zakonite izbore, legitimnost vlasti i sticanje povjerenja građana u izborni proces - navodi se u saopštenju.