Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori oglasio se danas saopštenjem u kojem odbacuju, kako navode tendenciozne navode, manipulacije i neistine, iznijete od strane dosadašnjih vijećnika - Seada Šahmana i Bejta Šahmanovića. Kako dodaju, ovim povodom obaviještavaju javnost o činjenicama sa sjednice održane 5. aprila, kako bi imali realnu i objektivnu sliku.
Saopštenje prenosimo integralno:
Prvo, dužni smo naglasiti da sjednica Bošnjačkog vijeća nije bila „partijski cirkus“, kako je navedeno, već redovno i legitimno zasjedanje IV saziva Bošnjačkog vijeća, sazvano u skladu sa zakonskim i statutarnim ovlašćenjima, radi rasprave i donošenja odluka o raspisisivanju izbora za novi saziv Vijeća. Sjednica je vođena u skladu sa svim propisanim procedurama, a odluke su donijete uz poštovanje demokratskih princip - nakon temeljiterasprave i većinom glasova prisutnih članova. Time je u potpunosti osigurana transparentnost i legitimnost procesa donošenja odluka.
Tvrdnja da je Vijeće „podređeno interesima jedne političke stranke“ nije tačna, jer Vijeće funkcioniše kao kolektivno tijelo sastavljeno od članova iz različitih političkih subjekata i nestranačkih ličnosti. Svi članovi imaju ista prava pri iznošenju mišljenja, stavova i glasaju po sopstvenom uvjerenju.
Drugo, u vezi sa zahtjevom Seada Šahmana, predsjednika vanparlamentarnog BDP-a, za članstvo po funkciji u novom sazivu Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori, dužni smo naglasiti sljedeće: Zakon o manjinskm pravima i slobodama jasno definiše uslove za članstvo po funkciji . Nakon analize, utvrđeno je da predsjednik BDP-a ne ispunjava ove uslove, jer njegov politički subjekt nije učestvovao, niti na izborima ostvario parlamentarni status.
Po tom osnovu nije mogao biti prihvaćen njegov zahtjev. Kako bi se osiguralo što preciznije tumačenje i primjena zakona, Vijeće je zatražilo i u pisanoj formi dobilo mišljenje Ministarstva za ljudska i manjinska prava, koje je nadležno za praćenje rada svih savjeta i tumačenje zakona. Prema mišljenju dobijenom iz Ministarstva, predsjednik BDP-a nema pravo na članstvo po funkciji u budućem sazivu.
Pored toga, zvanični dokument Skupštine opštine Rožaje potvrđuje da BDP nema parlamentarni status na lokalnom nivou (na šta se Šahman pozivao) što je jedan od ključnih zakonskih uslova za članstvo po funkciji. Na osnovu svega navedenog, zahtjev je odbijen jer nijesu ispunjeni propisani kriterijumi.
Treće, tvrdnje o „nestatutarnom glasanju“ i „mahinacijama“ na sjednici nijesu potkrijepljene niti jednim dokazom.
Odluka o sastavu Izborne komisije donesena je nakon rasprave i glasanja, u skladu sa procedurom. Prijedlog o formiranju sedmočlane komisije, iznijet na sjednici, nije dobio potrebnu većinu glasova, što je otvorilo prostor za dalju diskusiju i usvajanje novog prijedloga. Preispitivanje prijedloga nije bilo posljedica „zahtjeva vrha BS-a“, već je bilo rezultat razmatranja argumenata koje su iznosili članovi Vijeća.
Konačni sastav komisije, od pet članova, odražava volju većine prisutnih vijećnika, a ne „jednopartijsku dominaciju“, kako je to tendenciozno prikazano.
Četvrto, podsjećamo da je na prethodnoj sjednici Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori jednoglasno usvojen Izvještaj o radu za 2024. godinu, uz podršku svih prisutnih članova, uključujuć i glas vijećnika Seada Šahmana. Ovo pokazuje da su svi članovi, bez obzira na političku pripadnost, imali priliku iznijeti svoje stavove i svojim učešćem potvrdili legitimitet rada Vijeća.
Na istoj sjednici, rad vijeća je ocjenjen kao izuzetno dobar uz jasnu konstatataciju da su postignuti važni rezultati iz nadležnosti institucije. Prvenstveno kroz planiranu organizaciju brojnih kulturnih događaja, manifestacija, simpozijuma, tribina, okruglih stolova, te kroz saradnju sa Nacionalnim savjetima u Crnoj Gori i regionu.
Aktivnosti Vijeća redovno su zastupljene u izvješavanjima medija i uvažene od relevantnihinstitucija i naroda. To što dosadašnji vijećnik Šahman sada kritikuje rad Vijeća, uprkos činjenici da je od konstituisanja aktuelnog saziva učestvovao, podržavao programske aktivnosti i glasao za izvještaje, a time podržaorad Vijeća u cjelosti, samo upućuje na očiglednu nedosljednost u njegovim stavovima, postupcima, pa i motivima .
Peto, Vijeće je, tokom sjednice, suočeno sa bezprizornim ponašanjem dosadašnjeg potoredsjednika Bejta Šahmanovića, koji je bezočno pokušavajući napraviti svoj "rijaliti"- ponizio sebe, a uvrijedio mnoge. Na zahtjev većine Vijećnika, donjeta je odluka kojom mu nije dozvoljeno snimanje sjednice mobilnim telefonom, ali je on, provocirajući incident, i dalje snimao i uživo prenosio sjednicu na svom Facebook profilu.
Takvo postupanje Bejta Šahmanovića predstavlja osnov za krivičnu odgovornost. Poziv na „osudu ponašanja“ i najava „pravnih lijekova“ o kojima govori Sead Šahman predstavljaju njegovo legitimno pravo, ali neće promijeniti činjenicu da je sjednica Bošnjačkog vijeća vođena u skladu sa svim zakonskim i statutarnim ovlašćenjima.
Eventualne nepravilnosti mogu biti predmet nadzora nadležnih institucija, ali insinuacije o „izbornoj krađi“ i „inženjeringu“ prije nego što je proces započeo, nemaju nikakvu osnovu i predstavljaju unaprijed kreiranu lažnu sliku, kojom se pokušava baciti mrlja na transparentan i zakonit rad Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori .