Politika

Đukanović: SAD dio svih naših uspjeha

Mi ne zaboravljamo da je Amerika dio svih naših uspjeha, kazao je večeras, na svečanom prijemu u Ambasadi SAD, organizovanom povodom 4. Jula – Dana nezavisnosti ove zemlje, crnogorski premijer Milo Đukanović. Iskreno se nadam da će Crna Gora, kad Amerika iduće godine ovdje bude obilježavala deseti put Dan nezavisnosti, već biti članica Alijanse. Najveći dio napora državne politike podredili smo tom cilju, kazao je on.
Đukanović: SAD dio svih naših uspjeha
Portal AnalitikaIzvor

Crna Gora zna da cijeni slobodu drugih, jer je cijela njena slavna istorija zapravo bila borba za slobodu. Posebno slobodu prijateljskih naroda i država, kao što su SAD. Za nas ima poseban značaj činjenica da se taj praznik posljednjih devet godina slavi u nezavisnoj Crnoj Gori, kazao je Đukanović.

“Mi smo ponosni što smo na demokratskom referendumu, na način primjeren civilizovanim narodima, obnovili državu. To je izraz demokratske zrelosti savremenog crnogorskog multietničkog društva. Time smo zaslužili podršku, poštovanje i priznanje naših susjeda i naših međunarodnih partnera”, kazao je Đukanović, podsjetivši da je duga istorija crnogorskog prijateljstva sa Amerikom - navršava se 110 godina od kako su prvi put uspostavljeni diplomatski odnosi.

“U to vrijeme, Amerika je postala drugi dom mnogim Crnogorcima. Početkom XX vijeka u Ameriku se za kratko vrijeme iselilo više od 10 odsto radno sposobnog stanovništva Crne Gore. U našoj zemlji se cijene napori američkog predsjednika Vudroa Vilsona koji je poslije Velikog rata pokušavao da pomogne da Crnogorci sačuvaju svoj identitet i svoju državu. I time što je Vašington prihvatao naše diplomatske predstavnike i nakon što je Crna Gora, država saveznica u Prvom svjetskom ratu, bila na grub način izbrisana s geografske karte. Prvi crnogorski poslanik u SAD-u Ante Gvozdenović je, na inauguralnom nastupu kod predsjednika Vilsona, rekao da je posredstvom Crnogoraca koji su prešli okean, Amerika postala poznata i voljena u našim brdima. I danas je naša emigracija u Americi brojna i ugledna i predstavlja neraskidivu sponu crnogorsko-američkih odnosa. Jednako tako i Amerika ima svoje posebno mjesto u Crnoj Gori, konstatovao je premijer.

Đukanović je još jednom zahvalio američkoj Vladi i američkom narodu na izuzetnoj pomoći i podršci očuvanju stabilnosti, reformskim procesima, ekonomskom i demokratskom razvoju Crne Gore tokom posljednje dvije decenije, u kojima smo izgradili snažno partnerstvo.

“To je u velikoj mjeri doprinijelo da Crna Gora postane nezavisna, da bude lider u integracijama u regionu, u kvalitetnom i dinamičnom pregovaračkom procesu sa EU, u očekivanju poziva za članstvo u NATO do kraja godine. To je od presudne važnosti za budućnost naše zemlje, za stabilnost regiona, i od značaja za Alijansu. Vjerujem da će Vašington nastaviti da aktivno podržava Crnu Goru u tom pravcu”, kazao je Đukanović.

Još jednom se vraćajući u istoriju, Đukanović je podsjetio na Crnogorca, Nikolu Petanovića, koji je došao u Ameriku 1912. sa svojih 20 godina i koji se nije mirio sa nestankom Crne Gore poslije Velikog rata.

Đukanović je podsjetio da je Petanović započeo djelovanje među našom emigracijom i u američkim intelektualnim krugovima. Izdavao je brošure, pisao javne proglase, držao predavanja o Crnoj Gori, obraćao se uglednim Amerikancima. ''Amerika nas može spasiti'', pisao je 1927. godine Dejvidu Star Džordanu, osnivaču Univerziteta Stanford... On je još prvih decenija XX vijeka pričao i pisao o svemu što danas vidimo: da će Amerika postati najveća vojna i ekonomska sila na globalnom planu, a engleski vodeći svjetski jezik; da treba stvarati uslove za održavanje referenduma na kojem bi se Crnogorci izjasnili u kakvoj državi žele da žive; da će Crna Gora podržana od Amerike postati moderna, samostalna, razvijena država, lider zemalja na Balkanu... - ovo su prilike da se sjetimo takvih ljudi, da zahvalimo svima koji su doprinosili i doprinose učvršćivanju crnogorsko-američkog prijateljstva kroz istoriju, zaključio je Đukanović.

Kao SAD, i Crna Gora ima veliko srce i dugoročnu viziju, riječi su ambasadorke SAD-a Margaret En Uehare na prijemu povodom 4. jula.

Uehara je ocijenila da dvije zemlje dijele i snažnu tradiciju nezavisnosti, zajedno sa željom da mijenjaju stvari u svijetu.

“Dok se Crna Gora sprema za 10. godinu od kada je obnovila nezavisnost, američki narod sa ponosom stoji uz nas, dok se suočavate sa istim komplikovanim pitanjima sa kojima smo se mi suočavali više od 200 godina”, kazala je američka ambasadorka.

Ona je obećala da će nastaviti saradnju kako bi Crna Gora napredovala na putu integracija u euroatlansku familiju.

Izvor: Portal Analitika/rtcg.me

Foto: rtcg.me

Portal Analitika