NATO

TANILIR: Ekstremisti mogu destabilizovati Balkan

Ekstremizam, bez obzira kome pripadao, kao i terorizam, ozbiljne su prijetnje ne samo za zemlje Balkana, već i za cijelo čovječanstvo. Ukoliko pronađu tlo, mogu destabilizovati i Balkan. Nažalost, vjerski i etnički stereotipi kao i mržnja jačaju ekstremizam. Prevazilaženje ovog problema dužnost je i obaveza svakog čovjeka. U tom pogledu jezik kao i riječi koje se koriste od velikog su značaja, izjavio je u intervjuu Pobjedi ambasador Turske u Crnoj Gori Mehmed Nijazi Tanilir.
TANILIR: Ekstremisti mogu destabilizovati Balkan
Portal AnalitikaIzvor

Ističe da je terorizam zajednički neprijatelj i ne smije se povezivati sa religijom.

POBJEDA: Da li postoje realne šanse da Crna Gora dobije poziv za NATO krajem godine?

TANILIR: Ja sam optimista i nadam se da ce Crna Gora do kraja ove godine dobiti poziv za članstvo u NATO. Kao Turska, dali smo potpunu podršku Crnoj Gori na njenom putu ka NATO-u. Tu podršku cemo nastaviti da dajemo i u narednom periodu.

POBJEDA: Turska je veoma značajna članica Alijanse, koliko bi poziv u NATO značio za Crnu Goru i region?

TANILIR: Članstvo Crne Gore u NATO je veoma važno, kako zbog sopstvene bezbjednosti, tako i zbog bezbjednosti regiona. U regionu su još uvijek svježa sjecanja na bolne trenutke koji su se desili tokom raspada Jugoslavije. Da bi balkanski narodi živjeli zajedno u miru i blagostanju, bez vjerskih i etničkih predrasuda, jak bezbjednosni sistem i stabilnost od velikog su značaja za svaku balkansku zemlju. NATO ce pružiti zemljama Balkana, a posebno i Crnoj Gori, kišobran sigurnosti. Ovo je jako bitno i s aspekta NATO misije čiji je cilj očuvanje mira. Bezbjednost i stabilnost kao rezultat članstva Crne Gore u NATO dugoročno će pozitivno uticati na buduće investicije usmjerene ka Crnoj Gori, a time i na ekonomski prosperitet.

POBJEDA: Svjedoci smo poziva Islamske države borcima sa Balkana da im se pridruže. Koliko te poruke i eventualni odlazak mladih ljudi na sirijsko ratište može destabilizovati region?

TANILIR: Ekstremizam, bez obzira kome pripadao, kao i terorizam, ozbiljne su prijetnje ne samo za zemlje Balkana, već i za cijelo čovječanstvo. Ukoliko pronađu tlo, mogu destabilizovati i Balkan. Nažalost, vjerski i etnički stereotipi kao i mržnja jačaju ekstremizam. Prevazilaženje ovog problema dužnost je i obaveza svakog čovjeka. U tom pogledu jezik kao i riječi koje se koriste od velikog su značaja. Ekstremizam i terorizam se ne smiju definisati kao islamski, hrišćanski ili jevrejski. Osnovna poruka ovih velikih religija je ista, a cilj je mir i dobrobit čovječanstva. Definisanje terorizma kao islamski ili islamistički daje priliku teroristima da koristeći vjeru povećaju broj pristalica i stvaraju međureligijski sukob. Terorizam je zajednički neprijatelj i ne smije se povezivati sa religijom.

POBJEDA: Turska intenzivno ulaže u Crnu Goru, da li ste zadovoljni dinamikom ekonomskih odnosa?

TANILIR: Odnosi između Turske i Crne Gore razvijaju se na svakom polju. U tom kontekstu i turske investicije u Crnoj Gori doprinose razvoju crnogorske ekonomije i društva. Zadovoljni smo tokom razvoja dosadašnjih odnosa.

POBJEDA: Turska je oduvijek bila balans između Istoka i Zapada. Sa jačanjem Islamske države borba protiv terorizma mora biti intenzivnija nego ikada. Da li se međunarodna zajednica može izboriti sa Islamskom državom?

TANILIR: Naravno, borba sa svakim vidom terorizma, a prije svega sa ISIL-om, je zajednička dužnost cijelog čovječanstva, jer je danas terorizam jedna globalna prijetnja. Napaja se sa vjerskom i etničkom mržnjom i nije samo problem sigurnosti. Moraju se napraviti precizne analize sa socijalne, ekonomske, političke i psihološke strane i uz međunarodnu saradnju razviti mjere. S jedne strane u islamskom svijetu raste ekstremizam, a sa druge strane u zapadnom svije tu raste islamofobija. Ove dvije pojave uzajamno jedna drugu napajaju. Ovakav razvoj događaja svima nam je prijetnja. Pripadnici svih religija moraju imati konstruktivnu ulogu i stavljati akcenat na mir, poštovanje i toleranciju i vjerujem da će otvaranjem kanala za dijalog dugoročno biti od velike koristi za čovječanstvo.

Turska je zemlja koja geografski spaja dva kontinenta, i kulturološki okuplja dvije velike religije, islam i hrišćanstvo, i objema religijama u miru uspijeva biti domaćin. Imajući u vidu ove posebnosti, želim da istaknem da bi Turska mogla da ima uvijek konstruktivnu ulogu u međureligijskom i međukulturalnom dijalogu.

Portal Analitika