
On je na okruglom stolu LP “Uzroci i posljedice iseljavanja stanovništva sjevernog dijela Crne Gore“, koji je održan juče u Bijelom Polju, kazao da su „nam prijeko potrebne intenzivnije mjere ekonomske i razvojne politike u narednom periodu radi dostizanja ravnomjernijeg socioekonomskog razvoja“.
„Potrebno je podizanje stepena konkurentnosti ove regije, kao i jačanje ljudskih resursa i zapošljavanje", rekao je Popović.
Predstavnica IOM - Međunarodne organizacije za migracije Dušica Nikolić istakla je da „ovakav način migracija nije rješenje“
„Tokom aprila je 330 crnogorskih građana zatražilo azil u zemljama EU, a njih 1.645 trenutno čeka rješenje za azil“, kazala je Nikolić.
Ona je podsjetila da do sada nijedan građanin nije ostvario pravo na azil i poručila da odlaskom u Evropu i traženjem azila samo svoju djecu dovode u rizičan položaj, a ne postoji nikakva šansa da dobiju azil.
Popović je, kako je saopšteno iz LP, dodao da „neće biti napretka sve dok mladima i društvu, umjesto tajkuna, uzor ne postanu crnogorski farmeri i zemljoradnici koji dobro žive od svog rada“.
Predsjednik LP u Bijelom Polju Samedin Agović kazao je da se moraju stvoriti uslovi koji će opredijeliti mlade ljude da ostaju u svojim gradovima, a ne da migriraju, i da to znači mogućnost da valorizuju svoje znanje i stručne sposobnosti i stvaraju porodicu.
Učesnici okruglog stola usvojili su odluku da će u narednom periodu usvojiti zajedničke zaključke sa skupa koje će uputiti svim relevantnim institucijama i organizacijama kao poziv na zajedničko djelovanje na identifikovanju uzroka i posljedica neravnomjernog regionalnog razvoja i rješavanja problema ekonomski nerazvijenog i nevalorizovanog područija sjevera.
Učesnicima okruglog stola obratili su se i predstavnici ministarstava ekonomije, za ljudska i manjinska prava, rada i socijalnog staranja, poljoprivrede, kao i predstavnici sindikata, sjevernih opština, odbornici i poslanici sa sjevera i predstavnici NVO i medija.