Ovakav trend novog zapošljavanja, osim što opterećuje javne finansije, u suprotnosti je sa Planom reorganizacije javnog sektora u kome je predloženo otpuštanje, a ne novozapošljavanje u državnoj upravi. Od ranije je poznato da je višak državnih službenika i zapošljavanje novih lica posljedica pasrtijskog zapošljavanja u javnom sektoru. Podsjetimo, javni dug Crne Gore je prešao dvije milijarde eura a konsolidovani dug opština iznosi 166 miliona eura.

Prema tabeli iz Izvještaja, koju objavljuje Portal Analitika najviše je porastao broj zaposlenih u sektoru prosvjete za 782, potom sektoru ekonomije 213 i sektoru zdravstva gdje je došlo do povećanja broja radnika za 128.
Preporuke Vlade striktno su poštovali sektor finansija gde je je došlo do smanjenja broja zaposlenih za 214 i sektor unutrašnjih poslova gdje radi manje 191 radnik, nego godinu i po ranije.

“Za ukazati je da nijedan sektor nije donio Plan smanjenja broja zaposlenih, bilo iz razloga što je procijenjeno da višak zaposlenih ne postoji, ili da se broj zaposlenih smanjuje shodno obavezama iz Plana unutrašnje reorganizacije javnog sektora, zbog čega poseban dokument nije donijet. Ovakva ocjena nameće potrebu da se preispitaju ciljevi i konkretne aktivnosti utvrđene ovim strateškim dokumentom, čija realizacija ističe 2017. godine. Ovo posebno, u konktekstu obaveze utvrđene Programom rada Vlade za 2015. godinu, kojim je Ministarstvo unutrašnjih poslova prepoznato kao nosilac aktivnosti pripreme novog strateškog dokumenta za period 2016-2020”, zaključuje se u Izvještaju.
P.Zečević