Cvijeće su delili Edvard Kukan, Jozo Radoš i Igor Šoltes i Tanja Fajon na čiju ideju je događaj organizovan.
"Cvijeće Srebrenice", ručno rađeni "simbol tragične prošlosti i užasnog zločina protiv čovječnosti" djelo je članica udruženja Majke Srebrenice i Žepe, navodi se u saopštenju.
EP dodaje da je taj događaj simbolično podsjećanje na ono što se dogodilo i što ne smije biti zaboravljeno, kao i na ono što više nikad ne smije da se dogodi.
"S dubokim poštovanjem danas odajemo poštu onima koji su umrli u Srebrenici. To je naša ljudska i moralna obaveza, da se sjećamo i ne dozvolimo da se takvi zločini ponove. Dijelimo ovo cvijeće, koje su napravili oni koji su preživjeli, da bismo jasno, zajednički poručili da se sjećamo izgubljenih nedužnih života i da se nadamo da takve nečovječnosti kakva je bila u Srebrenici više neće biti", rekao je Kukan.
Tanja Fajon, koja je pokrenula tu inicijativu, izjavila je da "Srebrenica, kao najgori čin genocida od 1945, pokreće dva pitanja: Koje su lekcije naučene? i Kako se može postići pomirenje?".
"Vjerujem da 20 godina pošto su ljudi masovno ubijeni i mostovi porušeni, region može da nastavi putem pomirenja i saradnje, da izgradi nove mostove i odlučno ide ka Evropskoj uniji", rekla je Fajonova.
Jozo Radoš, koji je takođe dijelio cveće, rekao je da "nam istorija daje lekcije i da sjećanje za zločin u Srebrenici treba da donese više pravde i fer suđenja za zločine počinjene u ratovima na teritoriji bivše Jugoslavije".
"Sjećanje na Srebrenicu takođe treba da pomogne evropskim zemljama da preuzmu sopstvenu odgovornost za prošle događaje, kako bi spriječile da se istorija ponavlja. Prvi korak na tom putu je suočiti se sa zločinima i otvoreno priznati odgovornost za njih. Naša današnja akcija je mali doprinos tome", naveo je Radoš.
Da zločin u Srebrenici više ne smije da se ponovi rekao je i Šoltes i dodao da se nada da će tom akcijom doprineti pružanju šanse BiH da napreduje i postane zemlje trajnog mira, navodi u saopštenju EP.
[ B92/Tanjug,rtcg.me ]