U Informaciji o primjeni Zakona o državnim službenicima i namještenicima se konstatuje da je izjavljeno 60 žalbi na rješenja o ocjenjivanju državnih službenika i namještenika od kojih je Komisija za žalbe usvojila 52, što predstavlja 86,67% žalbi izjavljenih na rješenja o ocjenjivanju.
Konstatuje se das u ovakvi podaci nepotpuni jer većina organa i pored činjenice da je postupak ocjenjivanja okončan i da su donijeta rješenja o ocjenjivanju, još uvijek nije izvršilo njihov unos u Centralnu kadrovsku evidenciju (CKE), što bi u bitnom promijenilo ukupan broj ocijenjenih, kao i odnos ocjena u ukupnom broju.

“Dosadašnja praksa pokazuje da mali broj državnih organa vrši ocjenjivanje svojih zaposlenih, da je veliki broj odličnih ocjena, a izuzetno mali broj službenika koji se ocjenjuje nižim ocjenama. Na osnovu pradenja postupka ocjenjivanja od strane UZK, zbog različite unutrašnje organizacije u državnim organima, uočene su nejasnode kod davanja predloga ocjena od strane neposrednog rukovodioca i saglasnosti rukovodioca neposrednog rukovodioca. Takođe, uočeno je da je raspon bodova za ocjenu odličan u odnosu na ocjenu ne zadovoljava, veoma mali (2,81 do 3,81). Takođe, i pored uspostavljenog normativnog okvira, nedostaje dosljedna primjena rješenja u praksi, posebno imajudi u vidu da se ocjenjivanje ne vrši u zakonom utvrđenom roku, da se podaci (ocjene) ne unose u CKE, da je zastupljenost odličnih ocjena u ukupnom broju ocjena državnih službenika i namještenika najveća, kao i da pradenje rada službenika tokom godine nije razvijeno u svim državnim organima, zaključuje se u informaciji usvojenoj na prošloj sjednici Vlade.
P.Z.