Novo izdanje sa brojem 18-20 otvara uvodnik urednice Maje Bogojević, u kome podsjeća na pet godina postojanja magazina.
"Sanjam svoje slike i slikam snove" - Vincent van Gogh
Srećan 5. rođendan!
Prošlo je dugo vremena bez nas, ali htjeli smo da proslavimo sa vama naš peti rođendan, predstavljajući ovaj dugoočekivani 18-20 broj.
Camera Lucida je objavila svoj prvi broj tačno na solsticij, 21. juna 2010, kada je, u eri non-stop slika, informacijske pretpranosti i nezasite potrebe za zabavom, objavila svoj solsticijski manifesto da "njeguje pravo da otkrije filmske 'šavove' (suture), otvori, razjasni i objelodani ono što filmovi svjesno ili nesvjesno otkrivaju i prikrivaju". Preživjeli smo, uprkos mnogim krizama (političkim, društvenim, finansijskim, ekološkim, identitetskim, istoriografskim), ali vjerujemo da je najopasnija kriza današnjice - kriza mašte, čiji smo svjedoci.
Nije uvijek bilo lako. Borili smo se, suočeni sa mnogim problemima, uglavnom finansijskim (još uvijek pišem i uređujem na kompjuteru starom 13 godina, često je bilo nestanaka struje i Interneta, iako živim u centru glavnog grada, svi smo suviše često radili u nemogućim uslovima itd.), nismo dobili nikakvu institucionalnu finansijsku podršku nakon prva dva broja (malom finansijskom injekcijom nacionalne kulturne institucije su mislile da nam daju nagradu za naš pionirski poduhvat, ali i neku nadu u nacionalnu filmsku kulturu), ali uspjeli smo ne samo preživjeti, već porasti veći, sve uz volonterski rad, pored raznih poslova koje obavljamo da bi pomogli finansiranje našeg magazina, zahvaljujući cinephiliji svih nas - prije svega našem dizajneru Draganu Lučiću i svim našim lokalnim i internacionalnim autorima, kao i prevodiocima (neki od njih su moji nekadašnji studenti), koji su vjerovali u nas i u film.

U ovom velikom trobroju, predstavljamo tekstove za vašu jouissance, na tri jezika: engleski, srpsko-hrvatski (jezik kojim je govorila moja generacija u ex-Jugoslaviji; zadržavamo lingvističke, ali ne i političke denominacije) i francuskom. Pored naših uobičajenih osumnjičenih, Ronald Bergana, Jean-Michel Frodona, Jonathan Rosenbauma, Aleksandra Bečanovića, Nevene Matović, Steven Yatesa, želimo dobrodošlicu i novom saradniku iz Estonije,Tristanu Primagiju, koji nam otkriva baltički film, ali i našem starom-novom saradniku, Vladanu Petkoviću, koji nam se vratio nakon dugo vremena, izvanrednim tekstom o novim cenzurama na međunarodnim festivalima, sa posebnim osvrtom na nedavna dešavanja na festivalu u Istanbulu.
Nemoguće je nabrojati i analizirati sve tekstove sadržane u ovom broju. Pročitajte ih i otkrićete rad Julije Solntseve, Jean Renoirov povratak u Francusku i Moulin Rouge (Ronald Bergan), Jonathan Rosenbaumov pogled na Ne change rien i Short Cuts, Bečanovićev povratak braći Lumieres i Platonovoj pećini, Frodonove dnevne biltene Filmskog festivala u Kanu 2015. (uključujući intervjue, nagradne preference i prognoze, sa bilingvističkim prevodima sa francuskog jezika), reportažu sa Bari festivala - BIFEST 2015 sa fokusom na film Poseban dan, Ettore Scole (Maja Bogojević), nove vjetrove iznad Underhill festivala dokumentarnog filma (Miroslav Minić), intervjue sa Godfrey Reggio, Bertrand Tavernier (Nevena Matović) i specijalni omaž Veri Chytilovoj (Steven Yates), i mnoge druge tekstove u rubrici Mala Educacion i drugim segmentima.
In memoriam, zahvaljujući Ronaldu Berganu, odaje počast Luise Rainer, Aniti Ekberg, Albertu Maysels, Manoelu de Oliveira, Lizabeth Scott, Julie Harris i Elizabeth Wilson,
Gledajte (dobre) filmove i ne zaboravite.