Društvo

KOMENTAR: Opasna riba koja ubija konje i junake

Nema sezone a da se u medijima u komšiluku, s jedne ili druga strane, ne pojavi neka sablažnjiva priča o našem moru - ili su ogromne meduze, ili murine, ili neki drugi škarambeči (prednjače krvožedne ajkule ljudožderke), ali je ovoga puta tabloid "Telegraf" nadmašio sebe.
KOMENTAR: Opasna riba koja ubija konje i junake
Portal AnalitikaIzvor

Objavljujući priču o ribaru Iliji Rafailoviću koji je, uz samu morsku obalu, na dubini od pet metara, ulovio odrasli primjerak ribe četvorozupke, tzv. fugu ribe, “Telegraf” je postavio ubitačan naslov koji može konkurisati za “top 5” najglupljih naslova godine (i šire): NAJOTROVNIJA RIBA NA SVETU ULOVLJENA KOD BUDVE: AKO JE VIDITE, BEŽITE OD NJE, UBIĆE VAS.
 
I dodatak je fascinantan: “Zbog sve češće pojave ove ribe stručnjaci upozoravaju da je potrebna hitna edukacija jer je reč o pogubnoj vrsti. Preporučuje se da se riba fugu ne uzima golim rukama već u rukavicama”.
 

 
 


Očigledno da urednici iz “Telegrafa” nikada nisu gledali obrazovne emisije TV Beograd, niti čitali i gledali "National Geographic", a ni sakupljali sličice "Životinsjko carstvo", jer bi znali da na svijetu ne postoji riba koja ubija toksinima dok čovjek pliva pored nje.
 
Isto tako, svi koji su čitali barem izvanredni “Politikin zabavnik”, znaju da se riba fugu jede u Japanu, ali da je može spremati samo stručnjak, jer je meso ove ribe otrovno, ako se ne pripremi na adekvatan način.
 
Njen otrov tetrodoksin 1250 puta je jači od cijanida. U najvećem tokijskom lancu restorana koji služe fugu, kuvari se obučavaju najmanje tri godine prije nego što smiju pripremati večere koje koštaju i 90 eura po osobi.
 
A trovanje zbog plivanja pored fuge i dodirivanja? To biologija još nije zabilježila.

Poznata pod stručnim imenom “Lagocephalus sceleratus”, fuga je jedna od invazivnih vrsta koja je došla u Jadransko more usljed globalnog otopljavanja. Prvi, od kasnije mnogobrojnih ulova ove ribe, zabilježen je 2008. godine kod Budve, na dubini od 80 metara. Portal Analitika je često pisala o takvim primjercima, ulovljenim u mrežu duž Jadrana.
 
Pitanje je sada koja će naredna neman napasti turiste ako dođu na Crnogorsko primorje? Petnaestokraka lignja? Paklare koje sišu krv za vrijeme kupanja? Palasture koje hvataju ljude u mengele? Barbuni sa džinovskim brkovima?

Ž. Milović
 

Portal Analitika