Zanimljivosti

Zašto muškarci sve rjeđe prilaze ženama?

Još jedan hladni rat je počeo. Ne, nije reč o aktuelnoj političkoj situaciji u svijetu. Kao i u svakom, i u ovom se rivali odmjeravaju sa strane vrebajući svaki pogrešan korak protivnika. Primirje nije na pomolu. Ali, ne očekuje se ni eskaliranje sukoba. Jer, neprijatelji u ovom ratu ne mogu jedni bez drugih. Riječ je o muškarcima i ženama.
Zašto muškarci sve rjeđe prilaze ženama?
Portal AnalitikaIzvor

Stiče se utisak da muško-ženski odnosi nikad nisu bili zategnutiji. Mladići i djevojke sede u kafićima kao pripadnici dva zaraćena tabora. Naoružani mobilnim telefonima, "neprijatelji" se odmjeravaju zaštićeni tamnim staklima naočara za sunce. A onda odu kući i nastavljaju rat na internet forumima. Muškarci ispaljuju optužbe da su djevojke u Srbiji namrgođene, hladne, uobražene, isfolirane. I da je osmjeh postao luksuz. 

- Naše djevojke su nepristupačne i zahtjevne. Imaju visoke kriterijume i potcjenjivački i podsmejšljiv stav, za razliku od djevojaka iz Evrope koje su opuštene i mnogo im je lakše prići - žali se jedan forumaš. 

Slažu se sa njim i ostali "ratnici" koji tvrde da čak i kad se osmjele da priđu djevojkama, one drsko odbijaju udvaranje. Djevojke se, pak, žale da signale šalju u prazno, a da su momci koji im prilaze suviše agresivni ili neromantični. I dok se loptica seli sa jednog na drugi teren, nastavlja se status kvo. Niko ne diže bijelu zastavu. 

Postavlja se pitanje da li današnje generacije više i znaju šta je flert i zavođenje? Zbog čega gotovo više niko nikome ne prilazi? U čemu je problem, pitamo prvog instruktora zavođenja u Srbiji, Petra Vagića. 

- U patrijarhalnim društvima očekuje se da je prvi korak na muškarcu. Ali, mnogi muškarci imaju nelagodnost koju stvaraju dvije suprotstavljene težnje. Težnja da priđe djevojci koja mu se sviđa i težnja da zaštiti sebe od rizika odbijanja stvaraju tenziju, pa muškarac osjeća stres, neprijatnost, anksioznost i strah - primjećuje Petar. 

Starije generacije zbunjeno gledaju današnju omladinu primećujući paradoks - nekada, uprkos manjim slobodama i društvenim stegama, muškarci su znali da se udvaraju, a djevojke da šalju signale. Dio odgovora na pitanje zašto je danas drugačije leži i u sve izraženijem individualizmu i egocentrizmu modernog čovjeka. Romantika traži vrijeme i želju da se drugoj osobi ugodi i da se ona barem za trenutak postavi u centar svijeta. A to je nemoguće dok god se svi ponašamo kao Luj 14 i doživljavamo sebe kao kralja i kraljicu, Sunce oko koga se vrti cio svijet. I dok premalo dajemo, previše (nerealno) očekujemo zauzvrat. 

A da potreba za romantikom postoji, govori lista najprodavanijih knjiga koju predvode ljubavni romani, dok su oproban recept za uspjeh u Holivudu - romantične komedije. Srpkinje i u 21. veku "padaju" na "orlove na Jadranu" i ostale ekranizovane verzije romana Milice Jakovljević Mirjam, koja im nadomješćuje ono što im fali u realnosti. I dok gutaju priče o vremenu u kom je jedan osmeh obećavao, a pogled ledio krv u žilama, o udvaranju koje traje mjesecima, pa i godinama, u životu se često ponašaju kao junakinje psihološkog trilera. Dio odgovora leži u karakteristikama savremenog društva, vjeruje Vagić. 

- Današnje društvo forsira brz tempo života u kom ljudi nemaju vremena za sebe, za uživanje, druženje. Mnogi nemaju vremena da se posvete svojim interesovanjima, hobijima, aktivnostima koje ih ispunjavaju. Manjak pozitivne energije otežava stvari. Ipak, dok je svijeta i veka i dok god u ljudima bude postojala želja za bliskošću, ljubavlju i seksom, biće i veština zavođenja - siguran je naš sagovornik. 

Sve je manje i bezopasnog flerta. Onog koji je Milan Kundera opisao kao obećanje seksualnog odnosa bez garancije. A holivudska glumica Ketrin Taun upozorila da ako ga ne praktikujete, vjerovatno ste mrtvi iznutra. (B92)

Portal Analitika