Svijet

Habermas: Bestidno razotkrivanje Njemačke

Jirgen Habermas, jedan od vodećih savremenih njemačkih intelektualaca, smatra da odnos Angele Merkel prema Grčkoj ugrožava reputaciju Njemačke, piše "Gardijan".
Habermas: Bestidno razotkrivanje Njemačke
Portal AnalitikaIzvor

Habermas je u razgovoru za list optužio kancelarku Merkel da uništava napore prethodnih generacija da povrate reputaciju zemlji poslije rata.

"Bojim se da su njemačke vlasti, uključujući i socijaldemokratski dio, za jedno veče prokockale sav politički kapital koji je neka bolja Njemačka prikupila u posljednjih pola vijeka", smatra Habermas.

Kako je rekao, prethodne vlade su pokazivale "veći politički senzibilitet i post-nacionalni mentalitet". 

Njemački filozof i sociolog je dodao da je jasno da je Merkelova umjesto postizanja sporazuma sprovela "akt kažnjavanja ljevičarskih vlasti u Grčkoj". 

"Time što je prijetila Grčkoj izbacivanjem iz eurozone tokom pregovora, Njemačka se bez stida razotkrila kao glavni strogi starješina Evrope i po prvi put otvoreno pokazala namjeru da uspostavi njemačku hegemoniju u Evropi", rekao je Habermas. 

Kako je rekao, posljednji dogovor Grčke i ostalih članica eurozone nema smisla u ekonomskim okvirima. 

"Razlog za to je toksična mješavina neophodnih strukturnih reformi i grčke države, i grčke ekonomije sa daljim neoliberalnim nametanjima koja će u potpunosti obeshrabriti iscrpljeni grčki narod i ubiti bilo kakav zamajac rasta", rekao je Habermas. 

Habermas, koji je i sam svojevremeno bio na meti kritike ljevičarskih intelektualaca, naveo je da je narušen balans između politike i tržišta. 

"Ne vidim kako povratak nacionalnim državama, kojima se mora rukovoditi kao velikim korporacijama na globalnom tržištu, može da se suprotstavi tendenciji demokratizacije i rastuće socijalne nejednakosti", rekao je Habermas, dodajući da to sada vidimo u Velikoj Britaniji. 

Habermas smatra da je Evropa zatočena u "političkoj klopci". 

"Bez zajedničke finansijske i ekonomske politike, nacionalne ekonomije pseudo-suverenih država članica će samo nastaviti da se udaljavaju po proizvodnji. Nijedno političko okruženje ne može da izdrži takvu tenziju na duge staze", rekao je Habermas za "Gardijan". 

On je istakao da samo lideri vlada u Evropskom savjetu imaju poziciju sa koje mogu da djeluju, ali da su upravo oni ti koji ništa ne rade jer "uglavnom misle samo o lokalnom biračkom tijelu".

(b92)

 

Portal Analitika