Ipak, teško je naći sličan sistem još negdje u svemiru. Potencijalna “druga Zemlja” nalazi se blizu zvijezde zvane HIP 11915, koja je slična Suncu, najnovije je astronomsko otkriće.
Zvijezdu je moguće vidjeti pomoću dvogleda, u južnim predjelima Sjeverne Amerike.
Postoji snažan dokaz da je pomenuta planeta slična našem Jupiteru - džinovska je i sačinjena od gasa. Astronomi, takođe, vjeruju da se “blizanac” Jupitera nalazi na, otprilike, istoj udaljenosti od HIP 11915 kao Jupiter od našeg Sunca.
Vodeći brazilski tim astronoma, koji rade na Univerzitetu u Sao Paulu, koristeći moćnu tehnologiju – teleskope od 3,6 metara, koji imaju uređaj za pronalaženje “ekspoplaneta”, analizirao je svjetlost koja dolazi sa zvijezda.
Zašto je “blizanac” Jupitera bitan? Zato što je džinovska, gasovita, planeta igrala važnu ulogu u stvaranju i činenju Zemlje “stabilnom”.
Tokom stvaranja planeta, kako naučnici vjeruju, gas je “pročistio” njihovu okolinu, uklanjajući objekte koji bi mogli da naruše orbite.
Paleontolozi vjeruju da je samo jedan asteroid bio dovoljan da “zbriše” dinosauruse s lica Zemlje. Neki astronomi smatraju da Jupiter privlači na sebe neke od tih, po nas opasnih, nebeskih tijela.
“Naučnici traže 'ekspoplanete' već dvije decenije. Otkriće te, slične Jupiteru i njenog 'Sunca' znak je da drugi sistemi možda čekaju da budu otkriveni”, rekla je istraživačica s Univerziteta u Čikagu, Megan Bedel.
Portal RTCG [ CNN ]