Društvo

Crna Gora dobila organizaciju 11. Balkanskog šampionata radio-amatera

U hrvatskom planinskom turističkom mjestu Platak kod Rijeke danas je završen 10. Balkanski šampionat u amaterskoj radio goniometriji, sportsko-tehničkoj disciplini poznatoj u čitavom svijetu kao „Lov na lisicu“.
Crna Gora dobila organizaciju 11. Balkanskog šampionata radio-amatera
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Na šampionatu je učestvovala i crnogorska ekipa koji su činili Brano Brajović , najtrofejniji crnogorski goniometrista, u kategoriji veterana i Jovan Dedić i Miralem Šestović .

Očekivano, Brajović je u konkurenciji takmičara  sa Balkana osvojio srebrnu medalju a do zlata je hvalilo vrlo malo, dok su Dedić i Šestović zauzeli  pozicije među prvih  deset seniora . Kako je ovim mladim studentima elektronike ovo prvo veće takmičenje, ovaj rezultat je više nego solidan i nagovještava  nove medalje za Crnu Goru .

Naša ekipa, koju je predvodio selektor Dragan Bobičić je atraktivnom prezentacijom naše kandidature uspjela da dobije sve glasove predstavnika balkanskih radio-amaterskih federacija i dobije organizaciju narednog  11. Balkanskog šampionata koji će se održati od 5 - 8. avgusta 2016. godine na terenima u okolini Berana ili na Ivanovim koritima, o čemu će odluka donijeti  odmah nakon posjete ljudi iz IARU (Internationale Amateur Radio Union).

Crna Gore je u ovom sportu bila vrli uspješna sedamdesetih i osamdesetih  godina prošlog vijeka. Osvojeno je tih godina mnogo ekipnih i pojedinačnih zlatnih medalja na saveznim šampionatima a okosnicu tadašnje jugoslovenske reprezentacije činili su  većinom članovi  radio kluba „ Titograd „ i radio kluba „13. Maj“ takođe iz Podgorice. Medalje su osvajane i na šampionatima Evrope a najveći uspjeh je zlatna medalja u pojedinačnoj  konkurenciji koju je  1986. godine sa Svjetskog prvenstva u Crnu Goru donio Gojko Mitrović .

Amaterska radio goniometrija je kao sport vrlo raširena u svijetu . Iz ovog atraktivnog sporta je nastao i orjentiring, sve popularnija disciplina i kod nas. Posebna vrijednost ovog sporta je da se njime mogu baviti svi: od pionira do starijih seniora i veterana. Za takmičenje je pogodan svaki teren i svako godišne doba  a za organizaciju nijesu potrebna velika sredstva .

Savez radio-amatera Crne Gore je pripremio cjelovit plan i program revitalizacije ove sportske discipline koji će početi da se realizuju najprije u dvije osnovne škole u Podgorici i u saradnji sa Savezom  izviđača u njihovom odredu  u Nikšiću. 

Portal Analitika