Zanimljivosti

Otkriven prvi siguran lijek koji povećava IQ

Naučne analize više studija "Modafinila" pokazale su da taj lijek protiv narkolepsije kod zdravih ljudi povećava koncentraciju, kognitivne sposobnosti, sposobnosti rješavanja problema, kreativnost, uživanje u učenju i sposobnost pamćenja, a sve to bez ikakvih štetnih nuspojava, prenosi T portal.
Otkriven prvi siguran lijek koji povećava IQ
Portal AnalitikaIzvor

Tim koji je istraživao priznaje da je teško reći kakve bi mogle da budu posljedice dugoročne konzumacije, ali kratkoročno je prilično siguran. Lijek može se nabaviti bez recepta i lako je dostupan preko web-stranica.

U Velikoj Britaniji, u kojoj se prodaje kao "Provigil", 2002. godine odobren je kao lijek za narkolepsiju, poremećaj u mozgu zbog kojeg osoba može iznenada da zaspe usred nezgodne situacije ili može da osjeća hronični umor.

Prema podacima prikupljenim u apotekama zapadnih zemalja, prodaja ovog lijeka ubrzano raste. Ankete pokazuju da ga više od petine studenata barem povremeno koristi kako bi povećali sposobnosti učenja, naročito prije ili za vrijeme ispita.

Nova analiza 24 studije potvrdila je da "Modafinil" ima brojne pozitivne učinke na zdrave ljude. Jedine zabilježene nuspojave bile su blage - na primjer mučnina, glavobolja i tjeskoba. Ali, one su registrirovane i kod osoba koje su uzimale placebo.

Koautorka studije Ana-Ketrin Brem kaže da je "Modafinil" prvi prilično siguran "pametan lijek". On nije i jedino sredstvo koje ima kratkoročan pozitivan učinak na učenje, već je isti slučaj, recimo, i sa kofeinom i nikotinom. Ali, njihovo korisno djelovanje dugoročnom uporabom nestaje, a javljaju se čak i suprotni efekti.

Učinkovitost "Modafinila", njegova sigurnost i laka dostupnost otvorili su pitanje etičnosti njegove upotrebe kod zdravih ljudi. Naime, kada se konzumira radi povećanja kognitivnih sposobnosti "Modafinil" zapravo funkcioniše kao svojevrstan intelektualni doping, pa može da se postavi pitanje dovodi li one koji ga uzimaju u nepravedno povlašten položaj u odnosu na druge. Zato se sve više vode rasprave o tome kako se postaviti prema njemu - da li ga zabraniti, staviti na recept, ograničiti izdavanje samo za bolesne ili omogućiti svima koji to žele da ga koriste. Neki stručnjaci smatraju da bi zabrana mogla biti problematična, jer bi mogla da stvori crno tržište.

Autori ističu kako njihova poruka nije da će lijek konzumentima poboljšati život.

- On još nije licenciran za zdrave ljude, ali vrijeme je da se povede šira rasprava o tome kako integrisati poboljšavanje kognitivnih sposobnosti u život. Trebamo da istražimo etiku, a u to treba da budu uključeni naučnici, političari i javnost - poručuju autori nove studije.

Izvor: T portal

Foto: umich.edu

Portal Analitika