On ističe da je situacija na Jadranskom i Jonskom moru trenutno je stabilna, a da Alijansa čini sve da tako i ostane, kao i da se preduprijede teroristički napadi. Društveno-politička slika, navodi Vindzor, mijenja se iz dana u dan, pa su veći i izazovi. Neki od njih su pojava islamske države i migrantska kriza.
Mediteran je sve popularnija ruta za turiste i prenos dobara, poput nafte i gasa. Zemlje koje imaju izlaz na more od toga mogu samo profitirati. Sve to, kako kaže Vindzor, moguće je jedino ako su one sigurne.
Prma njegovim riječima, Crna Gora je na dobrom putu ka članstvu u toj organizaciji. Stabilnost zemlje i regiona u tom slučaju, poručuje, biće učvršćeni.
"Reforme, angažovanje i partnerstvo veoma su pozitivni razvoji događaja i tako treba nastaviti. Svjesni ste da ste na dobrom putu. Crna Gora će biti cijenjen partner na NATO samitu u Varšavi. Podrška ka budućem članstvu postoji", kazao je za TV Prva Vindzor.
Mediteran je glavna ruta za migrante, koji dolaze iz Azije i Afrike. Toliki priliv je, kaže Vindzor, neočekivan i dodaje da evropske zemlje čine sve što je u njihovoj moći kako bi ih zbrinuli. Prema njegovom mišljenju, Evropska unija EU i Ujedinjene nacije UN moraju biti glavni igrači u toj utakmici. Uz to, potrebno je i da svaka nacija pojedinačno odgovori.
"Postoje dva aspekta: imate simptome – odnosno priliv migranata, ali morate doći i do korijena problema, ističe on. To se radi kroz razvijanje nacija i njihovih ekonomija i uspostavljanje stabilnosti. Jedan od problema je i terorizam islamske države: Ljudi ne mogu da žive u miru i sigurnosti i zbog toga napuštaju svoje domove", naglasio je Vindzor.
Osim migrantske krize, bezbjednosna situacija na Jadranskom moru je stabilna. Međutim, kako navodi Vindzor, to ne treba uzeti zdravo za gotovo.
"Zato NATO ulaže konstantne napore, kako bi se takvo stanje održalo i kako bi se preduprijedili eventualni teroristički napadi", zaključio je Vindzor.