Politika

Istraživanje Damara: Za proteste samo 11,5 odsto građana?!

Da su gra đanski protesti najefikasniji metod političke borbe opozicije smatra samo 11,5 odsto građana, pokazalo je istraživanje agencije Damar, u koje je Pobjeda imala uvid. Agencija Damar je sprovela istra- živanje u periodu od 1. do 6. septembra 2015. godine. Istraživanje koje je Damar uradio uoči protesta, koje je Demokratski front najavio za 27. septembar, pokazalo je da 29,6 odsto građana smatra da je učešće na izborima najefikasniji metod političke borbe opozicije. Bojkot parlamenta, kao vid opozicione borbe, podržava samo 6,3 odsto građana, a rad u parlamentu njih 7,8 procenata.
Istraživanje Damara: Za proteste samo 11,5 odsto građana?!
Portal AnalitikaIzvor

Suprotno tome, čak 38,6 odsto anketiranih reklo je da ne zna šta je najefikasniji metod političke borbe opozicije. Da bi to moglo biti učešće na okruglim stolovima, javnim raspravama i tribinima smatra tri odsto građana. Njih 2,6 procenata izjasnilo se da su to pres konferencije i učešće u medijima, dok je 0,6 procenata reklo da je to nešto drugo.

Iz Demokratskog fronta su prije nekoliko dana, povodom učešća u organizaciji protesta, uputili poziv liderima Demosa Miodragu Lekiću, Socijalističke narodne partije Srđanu Miliću, Demokrata Aleksi Bečiću, Ujedinjene reformske akcije Žarku Rakčeviću i predsjedniku Pozitivne Crne Gore Darku Pajoviću i stavovi tih partija, liše SNP-a koji će odluku o učešću na protestima donijeti na sjednici Glavnog odbora, već su poznati.

Pozitivna i URA su juče zvanično odbili poziv DF-a, ranije je to uradio Bečić, dok je sličan stav najavio i Demos kroz stav predsjednika te stranke Miodraga Lekića da neće učestvovati na protestima. Predsjednik Vlade Milo Đukanović u utorak je izjavio kako je neshvatljivo da političke partije, koje su na izborima ostvarile parlamentarni status, napuštaju institucije i sele se na ulicu radi političkog djelovanja. - Ako neko napušta institucije i želi vaninstitucionalno da formira vlast, to znači da želi nasilje. Nasilno neće biti dozvoljeno nikome da djeluje u Crnoj Gori…Mukotrpno smo ostvarili neke vrijednosti u kojima danas uživamo. Mukotrpno smo odbranili mir, međuetnički sklad, obnovili državu, doveli do NATO-a, ekonomske održivosti. Ovo je labudova pjesma. Onima koji su ostali protivnici svih vrijednosti poruka da moraju nastojati da kroz demokratske institucije obezbijede većinu i afirmaciju svojih vrijednosti. Koliko god bili nezadovoljni, ne smiju sebi dozvoliti da ih politički manipulanti vode putem svojih političkih avantura. Mislim da je većina građana svjesna toga i da neće dozvoliti manipulaciju - poručio je Đukanović.

Dio Damarovog istraživanja koje se odnosi na stav o priključenju Crne Gore NATO savezu pokazao je da pristalice Demokrata u najvećem procentu - od 80,4 odsto smatraju da naša zemlja ne treba da bude dio Alijanse, dok samo 17,6 odsto njih ima pozitivan odnos prema tom pitanju. Ta partija, na čelu sa liderom Aleksom Bečićem, do sada je odbijala da javno iznese svoj stav o evroatlantskim integracijama Crne Gore. Dominantno negativan stav o NATO integracijama, nakon Demokrata, imaju glasači DF-a, među kojima se 75 odsto izjasnilo kako smatra da Crna Gora ne treba da uđe u taj savez. Odmah nakon njih slijede pristalice Demosa sa 73,1 procentom i SNP sa 66,7. Na pitanje da li Crna Gora treba da uđe u NATO savez, najviše, čak 88,5 odsto pozitivnih odgovora stiglo je od pristalica Bošnjačke stranke. Nakon njih slijede birači Pozitivne, koji su u 86,4 odsto slučajeva izjavili da naša zemlja treba da bude u NATO i SDP-a 84,2 procenta. Put u NATO podržava 83,4 odsto pristalica DPS-a i 76,9 Socijaldemokrata Crne Gore. Istraživanje Damara pokazalo je i da 42,5 odsto neopredijeljenih građana podržava članstvo u Alijansi, dok se većina apstinenata 51,6 odsto tome protivi.

Pobjeda

Portal Analitika