
Eterično ulje tamjana ili majčine dušice ima baktericidna svojstva. Sprječava razmnožavanje bakterija u i izvan tijela, a pokazalo se kao izuzetno efikasno protiv genitalnih infekcija i infekcija mokraćnih puteva.
Eterično ulje čajevca odavno je poznato po svojim antibakterijskim svojstvima i aromaterapeuti ga primjenjuju protiv raznih infekcija - disajnih, genitalnih i kožnih. Više laboratorijskih studija pokazuje da ovo moćno ulje efikasno djeluje na zlatni stafilokok - bakteriju koja je otporna na mnoge antibiotike.
Iako su ovi rezultati obećavajući, potrebna su dalja istraživanja kako bi se utvrdio adekvatan način primjene i prikladno doziranje. Inače, ovo je ulje podjednako djelotvorno u tretiranju akni kao i benzoil-peroksid - jedinjenje koje se učestalo prepisuje za ovo kožno oboljenje.
Čajevac djeluje i protiv gljivičnih infekcija, posebno na noktima. Kod blažih genitalnih upala dobro je nakapati nekoliko kapi ovog ulja na uložak prije spavanja - u roku od nekoliko dana upala će se smanjiti.
Eterična ulja ruzmarina i bosiljka bila su predmet nekoliko laboratorijskih istraživanja i pokazala su se efikasnim u suzbijanju različitih sojeva bakterija ešerihije koli. Ruzmarin se pokazao djelotvornim i u borbi protiv prekomjerno nabujale kandide.
Eterična ulja origana i žalfije pokazala su se kao odlični borci protiv disajnih infekcija. Mogu se koristiti i za ispiranje usne šupljine.
Sva ulja upotrebljavaju se u razređenom obliku, a treba ih razrediti u baznom ulju koje se poslije može koristiti za masažu ili ih dodati vodi za inhalaciju ili namakanje kompresa, a djelovaće i u aroma-lampi.
Izvor: Sensa; foto: Profimedia