NATO

POŠA: Vladavina prava i podrška javnosti glavne teme razgovora

Vladavina prava i podrška javnosti za članstvo u Alijansi biće najvjerovatnije teme razgovora generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga i ambasadora 28 država članica sa crnogorskim zvaničnicima, tokom njihove posjete Podgorici, kazao je mađarski ambasador Kristijan Poša.
POŠA: Vladavina prava i podrška javnosti glavne teme razgovora
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

On je ponovio da su veoma velike šanse da Crna Gora na ministarskom sastanku u decembru dobije poziv za članstvo u NATO.

“Dolazak ambasadora zemalja članica NATO-a Stoltenberga 14. i 15. oktobra u Crnu Goru ima za cilj da se lično uvere kakvo je stanje. Ako Vlada Crne Gore, stranke i civilno društvo nastave da rade istim tempom kao što su radili poslednjih mjeseci, onda rezultat sigurno neće izostati”, kazao je Poša za Danas.

Podsjećajući na nedavni razgovor crnogorskog premijera Mila Đukanovića sa američkim potpredsjednikom Džozefom Bajdenom, koji je bio važan momenat i znak da SAD smatra pozitivnim napredak Crne Gore, Poša je rekao da će najvjerovatnije teme razgovora 14. i 15. oktobra biti vladavina prava i podrška javnosti za članstvo u alijansi.

"Pošto se danas u Crnoj Gori razgovori koncentrišu na dvije teme, a to su vladavina prava i podrška javnosti, onda se podrazumijeva da će zemlje članice NATO to najviše interesovati. Inače i Crnoj Gori stiže sve veća podrška i od zemalja članica NATO za poziv”, dodao je on.

Poša je ukazao da je Crna Gora u oblasti vladavine prava, poslije samita u Velsu, napravila velike korake naprijed, jer su donijeti važni zakoni a izabran je i glavni specijalni tužilac. “Najvažnije je to što se donijeti zakoni primjenjuju”.

“Ovaj napredak zemlje članice pomno prate i mogu da kažem da su veoma zadovoljne uspjehom, mada je vladavina prava takva oblast da reforme nikada ne prestaju“, rekao je on.

Kada je riječ o podršci javnosti za ulazak Crne Gore u NATO, Poša smatra da je takođe napravljen veliki pomak.

"Svi znamo da je podrška javnosti za članstvo Crne Gore u NATO u jednom periodu bila 32 odsto, zatim 36, pa 42, a sada već pričamo o 52 odsto podrške građana, tako da niko ne može da kaže da nema napretka. Saveznici u alijansi očekuju da će taj pozitivan trend nastaviti da raste”, dodao je on.

Izvor: Danas (MINA); foto: cdm.me

Portal Analitika