
Kler Holinvort je rođena 10. oktobra 1911. godine u Engleskoj. Nakon tri dana svog novinarskog posla, nije ni slutila da će postati ono što je danas, ikona novinarstva.
Probijala se kroz novinarsku industriju, a imala je nekoliko vezica i malo iskustva. Tako je došla do "Dejli Telegrafa". Odlučna da pokaže svoju sposobnost, ubijedila je urednika da je pošalje u Poljsku, kako bi izvještavala o mogućem ratu.
Jednog dana je vidjela je stotine njemačkih tenkova duž granice. Pozvala je svog prijatelja Robina Henkeja, drugog sekretara u Britanske ambasade u Varšavi.
"Robine", rekla mu je, "počeo je rat."
On je dgovorio kako su to gluposti, jer vlade još uvijek pregovaraju, a ona je izbacila slušalicu kroz prozor, kako bi ga zvuk tenkova ubijedio.
Ubrzo je obavijestila urednike i vlast.
Bila je neustrašiva: Kler je nastavila da izvještava. Iako svi govore, kako je neustrašiva, ona je govorila da se mnogo puta plašila, ali je to nije spriječilo. Putovala je sa "a T and T", kako je ona skraćeno zvala pisaću mašinu (typewriter) i četkicu za zube (toothbrush). Uz sebe je radi sigurnosti imala i mali revolver s biserniom drškom. Bilježila je važne istorijske trenutke, a bila je uporna u izvještavanju s mjesta na kojima je buktio rat.
Njena karijera puna je nevjerovatnih dešavanja. Bila je optužena sa više strana da je špijunka MI6 poljske tajne policije. Izvještavala je o građanskim ratovima u Alžiru i Adenu (Jemen). Bila je prva zapadna novinarka, koja je izvještavala iz Kine, nakon kulturne revolucije. Pratila je i ofanzivu generala Ervina Romela, poznatijeg kao "Pustinjska lisica" na Sjevernu Afriku. Pisala je o Indijsko-pakistanskom ratu.
Borila se za tuđi život: Rat nije pratila samo kao novinarka, nego je pomagala ljudima da umaknu nacistima. Oko 3.000 stanovnika je svojom krijumčarskom taktikom maskirala u mještane, a tako je dobila i nadimak Skarlet Pimpernel.
Uspjela je da oslobodi svog kolegu, koga su oteli alžirski pobunjenici. Povela je sve kolege pod parolom "neće ubiti sve svjetske novinare" i njena taktika je upalila, jer su pobunjenici shvatili da su uzeli veliki plen.
Postala je ikona: Uprkost često nemoralnoj prirodi svoje struke, ona je shvatavši značaj podrške drugim ženama, pomagala konkurenciji. Izgradila mrežu sa novinarkama u Kairu i Sjevernoj Africi, uključujući i Martu Gelhorn, koja je bila sa Ernestom Hemingvejem. Decenijama kasnije, ona je idol generacijama.
"Nove generacije obično gledaju na nas kao pionire, a mi to nismo", kaže.
„Mnogi od nas, koji su kasnije doošli, i generacije poslije nas, osvrću se i ponosni su na nju", kaže Kristijana Amampur, ratna reporterka CNN-a, "Kler je pionirka i to je žena na koju treba du budemo ponosni i da joj budemo zahvalni."
Lord (Alan) Vaston kaže da nije bilo nijedne žene reportera, kada je on postao emiter i da je zato bitno da se sjetimo, ko su pionirke.
Danas živi u Hong Kongu, a uskoro će proslaviti svoj 104. rođendan. Iako je toliko uradila njeno ime je dugo bilo zaboravljeno. Porodica se nada da će ova priča oživjeti sjećanje baš na njen rođendan i poziva ljude da priču o njenom životnom dostignuću dijeli uz hešteg #CelebrateClare.
Izvor i foto: 24sata.rs