Društvo

„Montefarm“ i privatne apoteke dosegli novčane limite za ljekove

Od marta do kraja septembra su potrošili 16,16 miliona eura. Obaveza države je da obezbijedi urednu snabdjevenost ljekovima, a na koji način to je manje bitno za građane. Državni sistem ima svoje apoteke i kroz te resurse ćemo pokušati da obezbijedimo normalnu snabdjevenost ljekovima – kazali su Pobjedi iz Ministarstva zdravlja
„Montefarm“ i privatne apoteke dosegli novčane limite za ljekove
Portal AnalitikaIzvor

Fondu za zdravstveno osiguranje privatne apoteke fakturisale su do kraja sepembra 3,32 miliona eura, koliko traže za ljekove koje su građanima izdali na recept od 9. marta, a „Motefarm“ 12,84 miliona eura. Direktor Fonda Kenan Hrapović, kazao je Pobjedi, da je odlukom o rasporedu sredstava za ljekove na recept za ovu godinu opredijeljeno ukupno 17,58 miliona eura.

- Od toga, za privatne apoteke 3,6 miliona ili 20,5 odsto. Za zdravstvenu ustanovu „Montefarm“, odnosno 51. apoteku, opredijeljeno je 13,98 miliona eura ili 79,5 odsto od čega za ljekove na recept 10,9 miliona, a 3,08 za plate zaposlenima – pojasnio je on.

Ugovor sa privatnim apotekama ima dva limita, jedan je vremenski, jer važi do kraja godine, a drugi je finansijski, jer je limitiran iznosom od 3,6 miliona eura. Onog momenta kad se dostigne jedan od ova dva limita, ugovor se zatvara. S obzirom na činjenicu da su privatne apoteke skoro dosegle finansijski limit, a do kraja godine je ostalo još dva i po mjeseca, Hrapović kaže, da su u Fondu, prošle sedmice na Upravnom odboru, razgovarali o tome i apotekama uputili zvaničan dopis i upozorili ih na problem. - Naredne sedmice ćemo odlučiti kako da prevaziđemo tu situaciju – rekao je Hrapović Pobjedi. Ugovor sa Fondom potpisalo je 107 apoteka, ali je pitanje da li će one do kraja godine i moći da izdaju ljekove na recept. Iz Ministarstva zdravlja kazali su Pobjedi da je projekat „Sa receptom i u privatnim apotekama“ ispunio očekivanja, naročito u početku, „jer su privatne apoteke zajedno sa „Montefarmom“, obezbijedile pristojnu snabdjevenost ljekovima“.

- Potpisivanje ugovora sa privatnim apotekama pilot je projekat, koji je pokrenut da bi se prevazišle velike nestašice ljekova početkom godine. Gledajući sa tog aspekta, projekat je ispunio očekivanja. Međutim, ni prisustvo privatnih apoteka nije uspjelo da spriječi pojedine povremene manje nestašice određenih ljekova i grupa ljekova, što ustvari podsjeća da nema apsolutne snabdjevenosti – kazali su Pobjedi iz Ministarstva zdravlja. No, iako su zadovoljni, utisak je da ugovori neće biti produženi i sljedeće godine.

- Državni sistem ima svoje apoteke, tako da ćemo ubuduće pokušati da kroz taj sistem, odnosno državnim resursima, održimo normalnu snabdjevenost svih osiguranika ljekovima, jer se, generalno, problem manjka ljekova ne rješava viškom apoteka – kazali su iz ovog Vladinog resora. Na pitanje Pobjede da li će se i u narednoj godini nastaviti sa realizacijom ovog projekta, u Ministarstvu zdravlja nijesu precizno odgovorili. - Obaveza države je da obezbijedi urednu snabdjevenost ljekovima, a na koji način to je manje bitno za građane – poručili su oni. Od prvog dana realizacije projekta „Sa receptom i u privatnim apotekama“ pojavili su se problemi. Mnogi građani žalili su se da im nije izdata propisana količina, drugima je rečeno da ljekova koje traže nema, a onima koji nijesu dobili lijek na recept preporučeno je da ga kupe. Iz Udruženja privatnih apoteka sve nejasnoće pravdali su time što u Crnoj Gori još nijesu određene referentne cijene ljekova. U međuvremenu privatne apoteke su dosegle odobreni limit, ali, za sada, nema odgovora na koji način će ovaj problem biti prevaziđen.

Pobjeda

Portal Analitika