Obraćajući se Senatu za oružane snage, Karter je rekao da se SAD neće povući iz napada koalicije, bilo udarima iz vazduha ili direktnim djelovanjem na terenu, piše britanski list “Independent”.
"Jednom kada smo ih locirali, nema cilja koji ne možemo da dostignemo", poručio je Karter nakon što je propao pokušaj da za borbu obuče sirijske pobunjenike.
Karter nije precizirao pod kojim okolnostima bi američke vojne snage mogle biti i kopneno angažovane.
Ovakve najave američkog ministra dolaze u trenutku kada je poginuo jedan američki vojnik Džošua Viler, nakon pokušaja oslobađanja troje talaca Islamske države.
Viler, inače pripadnik Delta odreda, prvi je Amerikanac koji je stradao u borbi protiv Islamske države.
Istovremeno, u jednoj raciji je oslobođeno 70 zarobljenika koje su u Iraku držali pripadnici Islamske države. Kako se navodi, teroristička grupa je zarobljenima rekla da imaju još samo sat vremena života, prije nego što su američko-kurdske snage krenule u akciju.
Karter je napomenuo da bi takve akcije sada mogle da postanu učestalije.
Američki sekretar je, takođe, predložio još dvije promjene u američkoj strategijiji - veći fokus na sirijski grad Raka (takozvanu prijestonicu Islamske države), ali i na irački grad Ramadi.
Karterovi komentari o tom iračkom gradu su, takođe, i jedna vrsta ustupka Bagdadu, koji je mjesecima tražio veću pomoć Amerikanaca u borbi da povrate Ramadi.
Do sada, snage SAD-a su najveću pažnju usmjeravale na Mosul, drugi grad po veličini u Iraku.
SAD imaju oko 3.300 trupa u Iraku, gdje drže obuku iračkim snagama, dok u Siriji nema snaga američke vojske.
Kurdi su, inače, do sada bili najefikasniji američki saveznici u borbi protiv islamista na terenu.
Izvor: b92.net