
On podsjeća da su se sinhronizovani napadi dogodili i ranije, u Madridu i Londonu, ali su, kako kaže, izvedeni samo sa trenutnim eksplozijama. Priroda napada u Parizu, prema svemu sudeći, govori o novoj taktici Islamske države.
Dragišić kaže da je Islamska država napadom u Parizu pokazala koliko je snažna i opasna.
- Uspjela je da tako komplikovan napad koji se odvijao na sedam lokacija, pripremi i izvrši uz odličnu kontraobavještajnu zaštitu – ističe sagovornik Pobjede.
Bezbjednosni propust: On ocjenjuje da su francuske obavještajne službe napravile propust, jer nijesu uspjele da saznaju da se taj napad sprema.
- Njihov posao je da znaju da se tako nešto sprema. To je, naravno, mnogo lakše reći nego uraditi. Bez agenata koji rade u toj terorističkoj strukturi prosto nije moguće doći do takvih informacija i zato Francuzi nijesu uspjeli da spriječe napad – ističe Dragišić i napominje da je bila srećna okolnost što obezbjeđenje nije dozvolilo unošenje eksploziva na stadion.
- Da su unijeli eksploziv na stadion, mrtvi bi se brojali hiljadama. Nažalost, broj mrtvih još nije definitivan i bojimo se da će prići broju 200 – kaže Dragišić.
Kulturno srce Evrope: Na pitanje zašto je Pariz drugi put meta terorista za samo deset mjeseci, Dragišić kaže da postoji više razloga.
- Prvi napad na „Šarli ebdo“ je bio atentat, tačno usmjeren na novinare. Ovo od preksinoć je bio takozvani slijepi teroristički napad, čiji je cilj bio što veći broj žrtava – kaže Dragišić i ocjenjuje da je Pariz odabran i zbog uloge koju Francuska ima u svjetskoj protivterorističkoj koaliciji, ali prije svega ističe da je Pariz kulturno srce Evrope.
- Prva misao kad pomenete Pariz je kultura i lijep život. Dakle pozitivne emocije vežu ljude za taj grad. Teroristi su očito htjeli da udare na takav način življenja, zato je Pariz bio tako važna meta – ocjenjuje Dragišić.
Opširnije u Pobjedi…
Foto: kurir.rs