
Porastom broja motornih vozila u gradovima pojavili su se učestali problemi saobraćajnih gužvi, koje je moguće riješiti strategijama upravljanja saobraćajem. Potreba za povećanjem mobilnosti i u skladu s tim, sve veća potražnja za prevozom, uz prostornu, energetsku, ekološku i ekonomsku racionalnost - zahtjeva novi pristup u rješavanju urbanih transportnih problema Boke i Cetinja. Jedan od mogućih modela koji može ponuditi rješenje, a po uzoru na evropske prakse je upravo “Plan održivih rješenja u saobraćaju za Bokotorski zaliv i Cetinje”.
Plan treba da ukaže na načine koji omogućavaju optimalno korištenje postojeće saobraćajne infrastrukture u toj oblasti, racionalizuju putovanja ličnim automobilom kroz povećanje upotrebe ostalih načina putovanja (javni gradski prevoz i nemotorizovani prevoz, bicikla isl.). Na taj način će se poboljšati kvalitet saobraćajnog sistema u cjelini, smanjiti zavisnost prevoznog sistema o fosilnim gorivima, a samim tim i zdravstveni rizici koje direktno ili indirektno saobraćaj uzrokuje.
“Plan održivih rješenja u saobraćaju za Bokotorski zaliv i Cetinje” je strateški plan koji se nadovezuje na postojeću praksu u planiranju, a cilj mu je da zadovolji potrebe stanovnika gradova za mobilnošću, kroz stvaranje održivog transportnog sistema i uz osiguranje dostupnosti poslova i usluga svima, danas i u budućnosti.
Plan će pripremiti konzorcijum tri kompanije - SYSTEMA iz Grčke, WYG International iz Velike Britanije i CEED Consulting iz Podgorice. On je dio projekta “Razvoj niskokarbonskog turizma u Crnoj Gori, koji realizuju Centar za održivi razvoj / UNDP i Ministarstvo održivog razvoja i turizma, a finansira Globalni fond za zaštitu životne sredine.