Kultura

Vesko GAGOVIĆ: Teško je umjetničkim djelom mijenjati društvene okolnosti

Moji radovi su, na neki način, odgovor, odbijanje da se kroz umjetničko djelo na eksplicitan način govori o nekim situacijama i društvenim okolnostima u kojima se živi i radi, jer je teško umjetničkim djelom mijenjati društvene okolnosti, kaže slikar Vesko Gagović o dijelu svog opusa kojim dominira geometrija, a koji u kontinuitetu nastaju već više od dvije decenije.
Vesko GAGOVIĆ: Teško je umjetničkim djelom mijenjati društvene okolnosti
Portal AnalitikaIzvor

- Izložba "Geometrija" problematizuje koncept takozvanog apstraktnog slikarstva, i u okviru toga kreću se izražajni elementi, kao što je boja, površina, tekstura, prava linija. Na ovoj izložbi je obuhvaćen vremenski period od radova iz 1993. i 1994, zatim jedan rad iz 1997. i iz 1999. godine i jedan iz 2000. Sve to čini ovu izložbu složenijom, jer govori o kontinuitetu u mojoj umejtničkoj praksi do 2013. i 2014. godine, što je predstavljenom potonjim radovima, koji su ujedno u većini na ovoj izložbi - naveo je on za naš portal.

Iako dugo prisutan na crnogorskoj i regionalnoj likovnoj sceni, postavka u Galeriji "Centar" je značajna sa dva aspekta: predstavlja malu retrospektivu Gagovićevog stvaralaštva i njegova je prva samostalna izložba u Podgorici nakon 1997. godine.

- Zahvaljujem istoričarki umjetnosti Nataši Nelević koja je inicirala ovu izložbu i podstakla me da je napravim, i zahvaljujem istoričaru umjetnosti Petru Ćukoviću koji je radio postavku ovih radova, za koju mislim da je jako dobro osmišljena u ovom dosta složenom prostoru. Sada na jednom mjestu sagledavam višedecenijski rad i zapažam taj kontinuitet koji je prisutan u mojoj umjetničkoj praksi, bilo da se radi o crtežu, slikarskim elementima kao što je boja, ili o nekom drugom mediju. Bez obzira kako se pojavljivala ta geometrija - kako monohromno slikano polje ili koloristička eskpresija - uvijek se problematizuje odnos geometrijskih oblika, i uvijek je to dominantno. S druge strane, postoji neka dimenzija koja nije u prvom planu i koja nije tako čitljiva, niti sam želio da to bude dominantno čitljivo - kaže Gagović, te precizira kako je njegov interes bio da djela postignu vlastiti likovni odnosno vizuelni odnos sa publikom.

2011veskoOn dalje navodi kako potencira "plastični likovni izraz, boju, teksturu, formu i geometrijsku crtu - liniju koja je uvijek minimalistička" i koja bitno određuje sve njegove radove na aktuelnoj postavci u Podgorici.

- To je jedan podtekst svega toga, gdje umjetnik problematizuje pitanje i postojanje umjetnika u određenim društvenim okolnostima. U ovim radovima, zapravo, ne treba tražiti značenje i kombinacije boja, niti njihovih odnosa, osim onoga što se vidi i što je u polju neke likovne teorije i odnosa. Nikakvu drugu poruku ne šaljem posmatraču. I nikakvo drugo značenje ne treba tražiti, osim onoga što posmatrač vidi, što on zapaža. Tu, zapravo, druge priče nema - rekao je Gagović za Portal Analitika.

Tako dolazimo i do končanog, sveobuhvatnog podteksta ove izložbe - onog koji daje etimološko značanje riječi "geometrija", a u ovom slučaju ono je da je gledalac taj koji će izmjeriti što je teritorija, zemlja djelovanja ovog umjetnika.

- Gledalac stvara svoju sliku o tome. Ja to ne želim da mu nametnem niti svojom pričom, niti podtekstom ili tekstom. Tu se radi o jednoj optičkoj vizuri, gdje se stvaraju različiti odnosi kombinacija i, u zavisnosti od načina gledanja, posmatrači stvaraju svoj odnos o slici. To je poenta. Dakle, vizuelnost se zasniva na tome da ono što svaki posmatrač vidi - to slika i znači - zaključuje Gagović.

K.J.

Portal Analitika