Dragulj koji je pronašla kompanija "Lucara Diamond" pripada kategoriji IIa, u koju spada samo jedan do dva odsto prirodnih dijamanata. Takvi dijamanti ne sadrže nečistoće i bezbojni su.
- Važnost otkrića dragulja koji je veći od 1.000 karata, najvećeg dragulja nađenog poslije više od jednog vijeka, ne može se dovoljno istaći - kaže Vilijam Lamb, predsjednik i izvršni direktor kompanije.
U julu je ova firma prodala daleko manji dijamant, od 341,9 karata, tipa IIa, za 20,6 miliona dolara, što je 60.000 dolara po karatu.
- Skoro je nemoguće utvrditi vrijednost tako izvanrednog kamena, s obzirom na to da vrijednost zavisi i od boje, čistoće, rezanja i poliranja - kaže Edvard Sterk, analitičar u "BMO Capital Markets".
Najveći pronađeni dragi kamen je Kulinan, koji je imao 3.106 karata i koji je nađen u rudniku Tomasa Kulinana u Huatengu u Južnoj Africi 1905. godine. Ovaj dijamant je pokazan kralju Edvardu VII, a nakon toga je izrezan u 9 većih i 96 manjih kamenova. Jedan od njih, težak 317,4 karata, postavljen je na krunu britanske imperije.
Procjenjuje se da Kulinan kolekcija vrijedi 2 milijarde dolara, ali nikad nije data na aukciju.
Rt.com