„Činjenica da se većina građana Crne Gore protivi učlanjenju države u NATO, a što se ne može prikriti ni fingiranim ispitivanjima javnog mnjenja, ne smije se ni u jednom trenutku zanemariti. Stoga, svako postupanje u odnosima Crne Gore i NATO-a koje ne uvažava interes i ne uključuje volju građana je ništavno u pravnom i političkom smislu. S tim u vezi, očigledna namjera režima Mila Đukanovića, da odluku o pristupanju Sjeverno-atlantskom vojnom savezu donese u parlamentu, pod uslovom da prethodno dobije poziv, predstavlja vrlo opasan čin koji može prouzrokovati dugotrajnu destabilizaciju Crne Gore.“ – navodi se u pismu ističući da bi blanko poziv Crnoj Gori za ulazak u NATO, bez obavezujućeg narodnog izjašnjavanja, predstavljao i narušavanje osnovnih načela na kojima počiva demokratski svijet.
Iz mirovnog pokreta "NE u rat ne u NATO" podsjetili su ambasadore na osnovna načela demokratije i prava slobodnog čovjeka počev od američke Deklaracije o nezavisnosti: “vlade ustanovljene među ljudima, izvode svoje zakonite moći iz saglasnosti onih nad kojima se vlada“, preko člana 3 francuske Deklaracije o zaštiti prava čovjeka: “Načela svakog suvereniteta nalaze se jedino u narodu. Niko, nijedna osoba ne može vršiti autoritet koji ne proističe iz naroda.“ zaključno sa načelom nužnosti očuvanja duhovnih, kulturnih i istorijskih vrijednosti jednog naroda – koje promoviše savremena Rusija.
„Takođe, u vremenu kada strašne tragedije čovječanstva u Istambulu, Bejrutu, nad nebom Sinaja i Parizu, nameću neophodnost objedinjavanja svih potencijala civilizovanog svijeta u borbi protiv zla terorizma, ne želimo da pitanje Crne Gore i NATO-a oteža uspostavljanje neophodnog povjerenja među ključnim činiocima međunarodne politike.“ – ističe se u pismu podsjećajući Ambasadore da crnogorski režim počiva na krađama izbora i kao takav nema kredibilitet za donošenje tako važnih odluka koje se tiču svih građana.
„Shodno gore navedenom, želimo još jednom da potcrtamo da režim Mila Đukanovića i njegova parlamentarna većina nastala brutalnom krađom i korupcijom nemaju demokratski legitimitet za donošenje bilo kakvih odluka. Samo prelazna vlada čiji bi mandat bio ograničen na organizaciju poštenih, demokratskih izbora mogu izbaviti Crnu Goru iz duboke političke krize, jer bi time zemlja konačno dobila demokratski konstituisanu vlast sa kapacitetom da donosi legitimne odluke.“ – zaključili su u svom obraćanju iz Mirovnog pokreta te još jednom se osvrnuli na cjelokupnu situaciju, istićući:
„U trenutku kad se nalazimo pred vrlo važnim odlukama koje se tiču Crne Gore, smatramo da bi bilo veoma važno da stavove ovog obraćanja, a koje nesumnjivo dijeli najveći broj građana Crne Gore, proslijedite vladama vaših zemalja. Kao Mirovni pokret, želimo da još jednom istaknemo uvjerenje da bi međunarodni dogovor koji bi garantovao vojnu i političku neutralnost Crne Gore, smirio unutrašnje tenzije i stvorio uslove za demokratski i ekonomski razvoj zemlje.“ - poručili su iz Mirovnog pokreta.
(IN4S)