Zanimljivosti

CZIP: Ptice treba hraniti zimi

Ptice stanarice već milionima godina uspješno preživljavaju zime bez ljudske pomoći, a zapise o zimskom hranjenju nalazimo tek prije oko 200 godina.
CZIP: Ptice treba hraniti zimi
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

„Činjenica je da opstanak pojedinih vrsta ptica ne zavisi od zimskog hranjenja. Ptice u prirodi većinom pronalaze dovoljne količine hrane da prežive zimu, naravno, broj ptica koje će doživjeti proljeće zavisi i od toga koliko je zima bila jaka. No, mi smo u posljednjih nekoliko vijekova drastično promijenili, devastirali ili uništili mnoga prirodna staništa, te su se prirodni izvori hrane za ptice znatno prorijedili. Tokom zime, doba gladovanja, s dugotrajnim sniježnim pokrivačem i velikim minusima, uspjeh preživljavanja ptica se smanjuje i mnoge ne nalaze dovoljno hrane“, navode iz Centar za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore.

Stoga je odgovor na pitanje treba li hraniti ptice zimi - DA, posebno tokom oštrih zima.

Ishranom zimi pomažemo pticama da, makar dijelom, pronađu dovoljnu količinu hrane te im time uveliko povećavamo šanse za preživljavanje i tokom najsurovijih zimskih uslova.

Kada hraniti ptice: Sjenice i druge ptice pjevačice u prolazu često se pojave u vrtovima i voćnjacima i tokom jeseni. Tada ptice pronalaze obilje prirodne hrane pa ih nije potrebno dodatno hraniti. U našim klimatskim uslovima zimsko hranjenje ptica potrebno je od decembra do februara, u nekim djelovima Crne Gore taj period može biti i duži u zavisnosti od sniježnog pokrivača i toga koliko je zima oštra.

Pticama ne treba davati uvijek iste količine hrane. Kada je zima blaga, ptice relativno lako pronalaze dobar dio svoje prirodne hrane, pa mnoge vrste rijetko ili uopšte ne posjećuju hranilice. Sjenice i vrapci će u manjem broju uvijek biti prisutni, a sve dok je zima blaga, hranite ih umjereno. Tokom oštrih zima s dubokim snijegom i dugotrajnim minusima, ptice iz šuma i s polja u velikom broju zalaze u sela i gradove, u potrazi za hranom. U takvim uslovima ptice hranite redovno i obimno, po potrebi dnevno više puta napunite hranilice.

Jedno od važnih pravila zimskog hranjenja glasi: ako započinjete hraniti ptice, činite to redovno tokom cijele zime. Mnoge ptice se naviknu na siguran izvor hrane pa se vraćaju svaki dan na istu hranilicu. Ako naglo prekinete hranjenje, dovešćete ptice u nezavidnu situaciju: nestankom dotad pouzdanog izvora hrane, mnoge ptice neće uspjeti na vrijeme da pronađu drugo kvalitetno hranilište tokom kratkih zimskih dana i dio njih neće preživjeti noć. Ovakva situacija je posebno opasna za vrijeme velikih hladnoća i dubokog snijega. Hranilice je najbolje napuniti uveče jer prve ptice stižu već u zoru.

Dakle da pojednostavnimo, ptice hranite kada padne snijeg ili tokom većih minusa (od -5) kada one ne mogu same pronaći hranu ili je ona zamrznuta.

Ako jednom započnete sa prehranom morate biti dosljedni i hraniti ptice do kraja snijega ili velikih minusa.

Moramo vas upozoriti i da opasnost pticama na hranilici predstavljaju mačke koje vrlo rado i često uspješno love male pjevačice zaokupljene traženjem hrane. Posebno su ugrožene zebe i druge ptice koje većinu svog vremena provode hraneći se na zemlji ili snijegu. Zato ne praktikujte da hranilicu stavljate neposredno uz gusto grmlje, visoki korov i slična mjesta odakle mačke mogu vrebati plijen.

Čime hraniti ptice:

Hrana koja se zimi daje pticama može se podijeliti u četiri osnovne skupine:

Razne sjemenke bogate uljima, među kojima je najvažniji neprženi i neslani, crni ili šareni suncokret (generalno najvažnija i osnovna hrana za ptice), ali su za hranu pogodne i sirove sjemenke tikve, orah, lješnik, neslani kikiriki kao i smjesa sitnih sjemenki (prodaje se kao hrana za kanarince ili srednje velike papige). Žitarice, kukuruz i riža takođe su pogodna hrana za neke vrste ptica.

Životinjske masti: goveđi loj (u obliku kuglica pomiješanih s raznim sjemenkama, dostupne u trgovačkim centrima) i neslana svinjska mast.

Razno svježe ili sušeno voće, među kojima je svakako najvažnija jabuka, ali je vrlo korisna i sušena smokva ili kokosov orah.

Ostaci iz kuhinje: kuvani pirinač, tijesto, kuvani kukuruz, zeleno povrće i ostaci voća koji su natruli pa planirate da ih bacite.

Hranite ptice istovremeno svim tipovima hrane kako biste zadovoljili ekološke potrebe različitih vrsta ptica.

Kakvu hranilicu odabrati: U mnogim radnjama možete pronaći različite hranilice za ptice, izrađene od drveta ili plastike. Neke su dobre i pogodne, ali ima i onih, previše ukrašenih i raznobojnih, koje ptice teško prihvataju jer ih se boje.

Naša preporuka je da sami kod kuće napravite jednostavne hranilice, uz minimalni napor i trošak.

Kako će nam ptice zhvaliti: Vašu pažnju i brigu ptice će kasnije, u proljeće i ljeto, zahvaliti i vratiti uslugu uništavanjem mnogih štetočina u vrtovima i voćnjacima (potpuno besplatno i bez ijedne kapi otrova) kao i svojom raznolikom pjesmom, koja je neizostavni dio proljećnog ugođaja. Jer kada ptice pronađu vaše dvorište kao zimski izvor hrane, mnoge će ostati tu cijelu godinu, podizati svoje mladunce i štititi vaše voće i povrće. Da li ste znali da mala sjenica i vrabac tokom perioda odgoja mladih pojedu nekoliko hiljada crva, larvi i ostalih štetočina koje napadaju vaš voćnjak?

Zimsko hranjenje ptica pruža odličnu priliku i za posmatranje različitih vrsta ptica i njihovog ponašanja iz neposredne blizine. Ptice na hranilici nijesu plašljive tako da ćete uživati u pogledu na njih sa svega nekoliko metara udaljenosti, iz tople sobe. Bez problema ćete uživati u pogledu na veliku ili plavetnu sjenicu, štiglića i crvendaća.

Portal Analitika