
Bebe kojima je hladno - kenjkaju, uznemirene su, plaču. Kada im pipnete ručice, hladne su. Ukoliko dođe do toga, odmah treba prekinuti šetnju. Telo malenog bića je veoma osjetljivo, lako se rashladi, kao što se lako i pregrije.
Ako su nosić, uši, obrazi ili prstići postali vrlo hladni i postanu blijedo sivi, može se posumnjati na promrzline. U tom slučaju, treba odmah uzeti bebu iz kolica, prigrliti je do svog tijela - pod kaput ili jaknu, i što prije se obratiti ljekaru. Promrzline mogu da budu veoma opasne i da izazovu velike ozljede.
Ukoliko nemate mogućnosti da hitno stignete kod ljekara, pokušajte kod kuće da utoplite bebu - ali ne naglo, već polako. Promrzli dio tela treba zagrijati u toploj vodi, čija je temperatura nešto iznad normalne tjelesne temperature (oko 37 stepeni, nikako viša od 39 stepeni - provjeriti termometrom!).
Mogu da se koriste obloge iste temperature - koje ne treba da se pritiskaju, a koriste se dok koža ne povrati boju. Obavezno bebi dati da sisa ili da pije topao napitak (nikako vreo!).
U slučaju da bebina koža poprimi crvenu boju, da se na njoj pojave plikovi, ili postane natečena - trebalo bi da je pregleda ljekar. Najbolje je da vas posjeti kod kuće, kako ne biste morali da opet iznosite bebu na hladan vazduh.
Izvor i foto: b92.net