NATO

STOLTENBERG: Odluka o Crnoj Gori biće donešena u srijedu ujutro

Očekujem da vanjski ministri odluče o tome da li da pozovu Crnu Goru da započune proces pristupanja NATO savezu. Crna Gora je prošla dosta na tom putu, ali predstoji još posla, a to je pozivnica Crnoj Gori. To bi bila istorijska odluka za NATO , ali u ovom trenutku ne mogu prejudicirati kako će odlučiti ministri na svom sastanku, kazao je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg na današnjoj konferenciji za novinare u sjedištu te organizacije u Briselu.
STOLTENBERG: Odluka o Crnoj Gori biće donešena u srijedu ujutro
Portal AnalitikaIzvor

Na pitanje novinarke Pobjede kakav je njegov stav, s obzirom na to da su ambasadori NATO-a jutros preporučili šefovima diplomatija svojih zemalja da pozovu Crnu Goru u NATO, Stoltenberg je ponovio kako odluka još nije donešena.

- Jasno je rečeno da su predsjednici država i vlada da će odluku donijeti ministri vanjskih poslova. Oni imaju mandat svojih vlada i dražva da je donesu. O tome da li je Crna Gora spremna da započne pregovore o članstvu odlučiće u srijedu ujutro.

On je podsjetio kako su od samita NATO-a prošle jeseni intezivirani razgovori sa Crnom Gorom, te da je zemlju lično posjetio u više navrata.

- Crna Gora je napravila napredak u vladavini prava i reformi bezbjednosnog sektora, ali će konačnu odluku biti predmet konačne procjene ministara na razgovorima u srijedu ujutro i tada će biti donešea odluka - zaključio je Stoltenberg.

Ono o čemu ćemo odlučiti u srijedu jeste da li pozvati Crnu Goru da započne pregovore o pristupanu NATO-u. Predstoji još jedan dio puta, ukoliko ona bude pozvana u srijedu.

Vidjeli smo ispitivanja i da porška javnosti raste i to pozdavljam. Moramo ostati fokusirani na to, ali i na vladavinu prava.

Odgovarajući na pitanje da li rusija stoji iza prostesta Demokratskog fronta, Stoltenberg je kazao da neće spekulisati ko stoji iza protesta, ali da su oni dio demokratije

- Bio sam u Crnoj Gori i vidio da tamo postoje različita mišljenja. To je dio demokratije. Imamo ljude koji su protestovali i tako iskazivali svoje mišljenje, jer je to dio demokratije, ali neću spekulisati ko se nalazi iza tih protesta. Legitimo je da u jednoj zemlji imamo različita mišljenja. Ima ih i u Norveškoj, zašto ih ne bi bilo i u Crnoj Gori - naveo je on.

Upitan kada se može očekivati zvanično pristupaje Crne Gore alijansi, u slučaju da u srijedu dobije pozivnicu, Stoltenberg je objasnio da će nakon toga biti sproveden formalni proces pregovora, koji će trajati nekoliko mjeseci.

- Ako bude pozvana i ako budemo uspješni u pregovorima, slijedi proces ratifikacije od strane nacionalnih skupština svih 28 članica NATO-a. Za to će biti potrebno vrijeme, ali ne mogu vam reći koji je to datum.

On je novinarima dao pregled dešavanja naredna dva dana u sjedištu NATO-a, te istakao kako se predstojeći sastanak ministara vanjskih poslova održava u "turbulentnom vremenu bezbjednosnih izazova".

Stoltenberg očekuje da će ministri donijeti odluke koje se odnose na operacije o Avganistanu, kako nastaviti misiju obuke i finasiranje njihovih bezbjednosnih snaga od 2018. do 2020. godine. Sa Federikom Mogerini će se razgovarati o izazovima koji dolaze sa juga, tačnije bezbjednosnim implikacijama u vezi Sudana zbog koordinacije budućih aktivnosti. NATO nastavlja poršku turskoj kao članici koja se nalazi na granici alijanse.

- Svi pozdravljaju turske napore da se smiri situacija i uspostavi kontakt s Rusijom. Usvojićemo novu strategiju za hibridno ratovanje, a u fokusu će biti odnosi s Rusijom i njihovim djelovanjima u Ukrajini, što je novost za našu bezbjednost. Iznova ćemo potvrditi našu političku i drugu podršku Ukrajini - naveo je Stoltenberg.

Foto: nato.int

Portal Analitika