Podsjećaju da je od osnivanja Bošnjačke stranke, jedan od strateških ciljeva, poistovjećen sa državno- političkim ciljevima, bio učlanjenje Crne Gore u NATO savez. Zadovoljni smo sto se naša vizija, pokazala kao opravdana i nužno potrebna za državne interese.
"Za Crnu Goru ovo predstavlja dostignuće i podstrek za dalju izgradnju institucija sistema i jačanje njihovog kapaciteta, kao i dalje reforme sistema odbrane i bezbijednosti i jačanje podrške javnosti i građana. Procesima daljih evroatlanskih integracija Crna Gora ce postajati stabilnije i zdravije društvo, dok će sami čin pristupanja NATO savezu značiti novi sigurnosni okvir i veću šansu za privredni razvoj države. Puna stabilnost države postiže se ulaskom u bezbjedonosni sistem gdje je stav malih izjednačen sa stavom velikih država i gdje se sve odluke donose konsenzusom. Ulazak Crne Gore u NATO savez je potvrda njenog ispravnog puta od obnove nezavisnosti što predstavlja i podstrek za ostale države regiona koje su na putu evroatlanskih integracija. Pristupanje NATO savezu predstavlja doprinos stabilizaciji regiona i učvršćivanje onoga što je Crna Gora sačuvala u turbulentnim devedesetim godinama, prije svega unutrašnju stabilnosti i dobre međunacionalne odnose. Ulazak u NATO značiće dodatni podstrek nasim evropskim integracijama, kao i više mogućnosti za ostvarivanje demokratskih standarda, podizanje ljudskih i manjinskih prava na viši nivo, dalju izgradnju institucija, te bolji ambijent za infrastrukturne projekte, privredna ulaganja i strane investicije", navedeno je u saopštenju.
U BS očekuju da će i oni koji zagovaraju ulazak Crne Gore u NATO i oni koji imaju rezerve prema tome na demokratski i civilizovan način zastupati svoje stavove, ali da će, u konačnom, formalna odluka o pristupanju biti donijeta u predstavničkom domu građana - Skupštini Crne Gore.