On je juče u Nacionalnoj biblioteci "Đurđe Crnojević" na Cetinju govorio o knjizi, koju potpisuje sa Tatjanom Jović. Ova publikacija je svojevrsno proširenje prethodne foto-monografije istih autora "Cetinje kroz vrijeme - fragmenti" objavljene prije 11 godina.
- U ovom djelu imamo na prikladan, razumljiv i lako čitljiv način opisanu urbanizaciju Cetinja od najranijih dana pa do 1916. godine. Tu je dat niz podataka, opisa, hronologije događaja, kako o podizanju novih objekata, tako i o uticaju određenih događaja. Sve to je ilustrovano velikim brijem gravira, fotografija, novinskih tekstova. Ima tu i fotografija i dokumenata koji se po prvi put javno publikuju - kazao je direktor Državnog arhiva Crne Gore Stevan Radunović.
Berkuljan je kazao kako su se hronološki ograničili na period od početka XIX vijeka, jer su se u tom vremenskom periodu dogodile najznačajnije promjene, kada je "najmanja evropska prijestonica" počela da gubi izionomiju srednjevjekovnog sela i bivšeg feuda Crnojevića, poprimajući prve urbane konture.
Namjera autora je bila da objedine ono što je relevantno za temu, trudeći se da grafički sadržaj to adekvatno prati.
Nekoliko zaniljivih detalja iz doba začetka urbanizacije crnogorske prijestonice iznijela je i Jović.
- Cetinjska arhitektura se, sa izuzetkom nekoliko građevina, temeljila na izvornom načinu života i okruženja, odišući jednostavnošću i skromnošću tipičnom za surove uslove života u ratovima i stalno uzbiurkanom "kamenom moru". Čak su i arhitekte, kao što je bio Josip Slade - autor prvog urbanističkog plana Cetinja, u tome vidjeli princip i mogućnost, trudeći se da donesu nešto novo "po evropskim uzorima", ali sa mjerom i smislom, poštujući osnovnu ideju. Danas stvari stoje malo drugačije, ali to nije tema ove publikacije - smatraju autori monografije.
"Cetinje kroz vrijeme - početak urbanizacije" je izdato pod pokroviteljstvom Državnog arhiva Crne Gore, a publikovanje je pomoglo Ministarstvo kulture Crne Gore.
J.Đ.