Svijet

Kako je ID iskoristila odlazak Amerikanaca iz Avganistana

Na društvenim mrežama pojavile su se fotografije sa treninga boraca Islamske države, ali ne u sirijskim pustinjama, ili negdje u Iraku, već u avganistanskim planinama. Ova ekstremistička organizacija preuzela je ranije sjedište Al Kaide na istoku Avganistana, gdje su im glavni neprijatelji lokalne talibanske grupe.
Kako je ID iskoristila odlazak Amerikanaca iz Avganistana
Portal AnalitikaIzvor

Na snimcima se vidi "diplomiranje" četrdesetak novih boraca Islamske države, nakon što su pokazali svoje borilačke vještine i preuzeli oružje. Džihadisti u maskirnim uniformama, sa maskama preko lica, poziraju sa pištoljima i raketnim granatama.

Fotografije ovog trening-kampa Islamske države razlikuju se od ranije objavljivanih, jer džihadisti nisu uslikani negdje u Siriji ili Iraku, kao što se očekuje, već na istoku Avganistana, u najnovijoj osvojenoj provinciji.

Ova džihadistička organizacija proglasila je rođenje "Vilajet Korasana", odnosno provincije Korasan, koja se graniči sa Pakistanom, ali koja je poznata i kao nekadašnje sjedište Al Kaide.

Tamo zatečene radikalne grupe, uključujući ekstremističku mrežu "Hakani" i nekoliko frakcija talibana, obavezale su se na vjernost Islamskoj državi.

Islamska država tvrdi da u Avganistanu ima tri trening-kampa. Jedan od njih dobio je ime Šejk Dželaludin, po Dželaludinu Hakaniju, osnivaču ekstremističke mreže koja nosi njegovo ime, koji je umro prošle godine.

Drugi kamp dobio je ime po vođi Islamske države Abu Bakiru el Bagdadiju.

0512id2

Međutim, prisustvo Islamske države u Avganistanu ne odgovara talibanima koji na njihove borce gledaju kao na uzurpatore i izdajnike.

Dok su se džihadisti snažno usidrili u istočnoj provinciji Nangarhar, talibani su osujetili njihove pokušaje da se infiltriraju negdje drugdje u zemlji.

Borba protiv ekstremističkih grupa pala je na avganistanske snage bezbjednosti, nakon što su Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici obustavili sve borbene operacije u Avganistanu.

To je Islamska država brzo iskoristila, ali i ostale grupe ekstremista koje su našle svoje mjesto u nekoj od avganistanskih oblasti.

Međusobni sukobi ekstremista, borbe džihadista i talibana, mogle bi eventualno da koriste za oporavak vlade u Avganistanu. U svakom slučaju, u ovom trenutku avganistanske bezbjednosne snage nisu u stanju da zaustave Islamsku državu, kao što nisu bile u stanju ni da spriječe njihov dolazak u Avganistan.

Izvor: rts.rs

Portal Analitika