On je podsjetio da su na sastanku u Briselu 1. i 2. decembra ministri vanjskih poslova zemalja članica Alijanse donijeli "važnu odluku o proširenju i zatražili od Generalnog sekretara da pozove Crnu Goru da otpočne process pridruživanja, kako bi postala 29. članica Alijanse nakon potpisivanja i ratifikacije Prolokola o pridruživanju".
- Čestitam Crnoj Gori na ovom postignuću. Ujedinjeno Kraljevstvo je oduvijek podržavalo partnerstvo između Crne Gore i NATO, i njene ambicije za članstvo. Nastavićemo da sarađujemo sa crnogorskom Vladom tokom procesa pridruživanja kako bismo osigurali da proces sprovođenja reformi bude nastavljenen i poboljšan u toku priprema za članstvo. Generalni sekretar NATO Stoltenberg će tokom narednih sedmica i zvanično pozvati Crnu Goru da otpočne pregovore. Protokoli o ratifikaciji će se naći na dnevnom redu parlamenata kao dio zvanične ratifikacije čim se Crna Gora i NATO usaglase. Poziv Crnoj Gori predstavlja afirmaciju Politike otvorenih vrata, sadržane u Članu 10 Ugovora iz Vašingtona, u kome se navodi da NATO može pozvati bilo koji evropsku državu koja je u mogućnoti da doprinese bezbijednosti sjeverno-atlanske oblasti da pristupi savezu. Ujedinjeno Kraljevstvo snažno podržava ovaj princip - rekao je Hamond.
On je podsjetio da su, pored Crne Gore, ministri vanjskih poslova NATO takođe iskazali podršku asporacijama za članstvo Gruzije, Makedonije, i Bosne i Hercegovine. Naveo je kako su, u izjavi nakon sastanka, ministri ponovili spremnost da blisko sarađuju sa Gruzijom, uključujući i potpuno sprovođenje Paketa pomoći koji je dogovoren prošle godine sa samitu u Velsu. U izjavi se pominje i napredak koji je Bosna i Hercegovina ostvarila u 2015. godini, i pozdravlja jačanje napora s ciljem što ranijeg aktiviranja Akcionog plana za članstvo.
- Što se tiče Makedonije, ministri vanjskih poslova NATO su potvrdili da stoje iza uslovnog poziva koji je Makedonijsa dobila 2008. godine, ali izražavaju zabrinutost zbog političkih dešavanja tokom 2015. godine, ohrabrujući Makedoniju da intenzivira napore ka postizanju političkog kompromisa i potpune implementacije Julskog sporazuma, koji je ostignut uz posredovanje EU - zaključio je Hamond na kraju svog obraćanja.
Foto: sslbc.org.uk