"Naime, ove godine je prvi put vršeno organizovano prstenovanje ptica na lokalitetu Mareza prstenovima sa oznakom CZIP Montenegro. CZIP je više puta isticao značaj prstenovanja u domenu edukacije i razvoja volonterizma. Međutim, ovakav čin svakako neće baciti sjenu na odličnu sezonu posvećenog volonterskog rada Ornitološke stanice Mareza", navodi se u saopštenju.
Prstenovanje ptica je, pojašnjavaju iz CZIP-a, naučna metoda zasnovana na pojedinačnom obilježavanju ptica. Svaki podatak o prstenovanoj ptici, bilo da se radi o ponovnom hvatanju ptice i njenom puštanju na slobodu, ili u situaciji kada je ponovni nalaz uginula ptica, mnogo govori o njenom životu.
"Ta tehnika je jedna od najefikasnijih metoda proučavanja u biologiji, posebno u ekologiji, radi proučavanju migracije, ponašanja, produktivnosti gnežđenja i populacione demografije ptica", dodaje se u saopštenju.
Praćenje kretanja prstenovanih ptica omogućuje određivanje njihove selidbene putanje i odmorišta, a to su ključne informacije potrebne za planiranje mreža zaštićenih područja za ptice.
"Velik dio podataka prikupljenih u prstenovanju ptica dolazi od visoko edukovanih amatera-volontera motivisanih povlasticom učešća u istraživanjima koja uključuju neposredan dodir s divljim pticama i koja za konačan cilj imaju zaštitu ptica", navodi se u saopštenju.
S obzirom na to da se samo u Evropi godišnje prstenuje gotovo četiri miliona ptica, koje se kreću ne mareći za političke granice, proces prstenovanja i razmjene podataka o nalazima prstenovanih ptica zahtijeva učinkovitu organizaciju.
Prstenovanje ptica najbolji je način za uključivanje velikog broja građana u društveno koristan rad.
U prstenovanju mogu učestvovati ljudi svih životnih dobi - od djece predškolskog uzrasta do građana treće dobi. Osjećaj povlašćenosti, koji volonteri imaju u direktnom dodiru sa divljim pticama, predstavlja izvrsnu motivaciju za volontere različitih struka i poziva.