Zanimljivosti

Arheolozi pronašli poprište velike bitke koju je vodio Cezar

Arheolozi tvrde da su dokazali da je Gaj Julije Cezar bio na prostoru sadašnje Holandije, nakon što su pronašli ostatke na poprištu bitke u kojoj je rimski vojskovođa i kasnije imperator uništio dva germanska plemena.
Arheolozi pronašli poprište velike bitke koju je vodio Cezar
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Arheolozi tvrde da je u toj bici poginulo oko 150.000 ljudi, piše britanski Gardijan.

Plemena su se sukobila s Rimskim Carstvom u 55. godini prije nove ere, u mjestu koje se sada zove Kesel, u južnoj pokrajini Brabant.

Ostaci kostura, kopalja, mačeva i šljemova iskopani su na tom mjestu u posljednje tri decenije. Međutim, metoda datiranja ugljenikom, kao i druge istorijske i geohemijske analize, pokazale su da ovi predmeti potiču iz 1. vijeka prije nove ere.

"Ovo je prvi put da imamo eksplicitne dokaze da je Cezar bio na holandskom tlu", rekao je Niko Rojamns, jedan od arheologa koji sprovodi istraživanje.

Dva germanska plemena, Tiniteri i Usipeti, došli su iz područja istočno od rijeke Rajne i zamolili Cezara da im pruži utočište. To je rimski imperator odbio i naredio je pripadnicima osam svojih legija i konjica da ih unište.

Cezar je o ovoj bici pisao u svojim memoarima o galskim ratovima, Commentarii de Bello Gallico, ali je tačna lokacija bitke do sada ostala nepoznata. Napisao je da je potpuno istrijebio plemena, što bi značilo da bi 400.000 bilo ubijeno, ali arheolozi tvrde da je broj mrtvih između 150.000 i 200.000.

Gardijan 

Portal Analitika