Društvo

MEDENICA: Od sudstva se puno očekuje, a nedovoljno mu se daje

Najveći problem crnogorskog pravosuđa je nedostatak prostornih kapaciteta. Nedovoljan broj sudnica i loši uslovi rada su gorući problemi koji utiču da naši rezultati ne budu još bolji, kaže za Dnevne novine predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica.
MEDENICA: Od sudstva se puno očekuje, a nedovoljno mu se daje
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Odgovarajući na pitanje koji su najveći problemi našeg pravosuđa, Medenica je naglasila da nije zanemarljivo ni odsustvo finansijske nezavisnosti sudstva, neriješena stambena pitanja najvećeg broja sudija i loš materijalni status sudske administracije.

Prema njenim riječima veliki problem predstavljaju i nedostajuća sredstva za nadogradnju i tehničko unapređenje PRIS-a, niske zarade sudske administracije i neujednačene zarade sudija u odnosu na druge javne funkcionere predviđene u prijedlogu zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru.

“Od sudstva se puno očekuje, a malo mu se daje. Zbog toga je neophodno da se uz podršku izvršne i zakonodavne vlasti poboljša finansijski položaj zaposlenih u sudovima, a naročito unaprijede radni prostori i uslovi za naš nesmetan rad", rekla je Medenica.

„Rad sudova na koruptivnim predmetima nas ne opterećuje, već upravo predstavlja prioritet. U predmetima tzv. visoke korupcije donijete su prvostepene osuđujuće presude koje nijesu pravosnažne iz razloga što su u toku žalbeni postupci. Međutim, ne smijemo zanemariti činjenicu da su koruptivni predmeti složeni, sa velikim brojem optuženih i dokaza koje je potrebno provesti, a da su prostorni kapaciteti Višeg suda u Podgorici u kojem se sude predmeti visoke korupcije više nego ograničeni“, ocijenila je ona.

Činjenica da, kako je dodala, u cijelom sudu postoje svega dvije sudnice govori o tome da je raspored suđenja u svim predmetima, pa i u predmetima Specijalizovanog odjeljenja za borbu protiv organizovanog kriminala, visoke korupcije, terorizma i ratnih zločina uslovljen terminom kada je sudnica slobodna, što je u državi koja pretenduje da bude članica EU nedopustivo jer limitira rezultate rada suda.

„Na drugoj strani, za veće rezultate u borbi protiv korupcije Evropska komisija apostrofira nedovoljnost istraga i podignutih optužnica, na šta sudovi ne mogu uticati“, smatra ona.

Na pitanje da li se odnos u vladajućoj koaliciji DPS-SDP odražava na rad sudova, odnosno koliko ga čini složenijim Medenica je odgovorila da je sudstvo nezavisna i samostalna grana vlasti na koju do sada nijesu uticali međusobni odnosi u parlamentarnim partijama, pa samim tim ni odnosi u vladajućoj koaliciji.

Između ostalog Medenica je rekla da svaki sudija mora biti svjestan ozbiljnosti i težine svog posla.

„Na odluku o životima, pravima i obavezama drugih ne smiju uticati novinski članci. Nerijetko mediji grubo krše pretpostavku nevinosti i unaprijed stvaraju atmosferu očekivanih odluka. Zbog toga svako ko se bavi sudijskim poslom mora biti pravnički znalac i autoritet kojem jedino Ustav, zakon i sudijska etika određuju kako će postupati u konkretnom predmetu. Dnevno-politička dešavanja, mediji niti bilo ko drugi ne smije poljuljati vjeru sudije u svoje znanje i moć koju mu daje sudijska toga“, zaključila je ona.

Izvor: Dnevne novine; foto: dan.co.me

Portal Analitika