
Bukurešt tim rezultatom nadmašuje druge evropske metropole poput Atine, gdje BDP po stanovniku doseže 98 odsto prosjeka EU, Madrid 128 odsto, Berlinu 113 odsto ili Budimpešti 108 odsto, navodi se u analizi rumunskog ogranka Fondacije Friedrich Ebert, prenosi SEEbiz.
Međutim, BDP po stanovniku ostatka Rumunije je na nivou samo 54 odsto evropskog prosjeka. Situacija je još gora u sjeveroistočnim područjima zemlje gdje BDP po stanovniku iznosi 34 odsto evropskog prosjeka ili u južnoj regiji sa 41 odsto.
Privreda zemlje koncentrisana u glavnom gradu karakteristična je za zemlje srednje i istočne Evrope (CEE). Ipak, niti jedna druga zemlja u regiji nema tako veliki jaz u prihodima između glavnog grada i ostatka zemlje.
U 2012, prosječni prihod po domaćinstvu u Bukureštu iznosio je 6,3 hiljade EUR, dok je na jugu i jugoistoku zemlje iznosio 2,7 hiljada EUR.
Socijalni monitor je projekt koji je pokrenula Fondacija Friedrich Ebert Rumunija, koji mjeri gdje je Rumunija u poređenju sa drugim državama EU po razlici prihoda između glavnog grada i ostatka zemlje.
Izvor: SEEbiz; foto: seebtm.com