Sa njom smo razgovarali u susret večerašnjem koncertu kojim će horski ansambl (nekadašnjeg) istoimenog kulturno-umjetničkog društva obilježiti sedam decenija postojanja, te 135 godina kontinuiranog horskog pjevanja u Podgorici i Crnoj Gori. No, postoji više kurioziteta vezanih za našu sagovornicu. Naime, ona je jedna od rijetkih koja je bila članica sva tri hora koji će večeras nastupiti: Muzičke škole "Vasa Pavić", Muzičke akademije i, na kraju "Stanka Dragojevića". Nakon decenija pjevanja, a zatim i rukovođenja različitim pjevačkim ansamblima, prvo smo je pitali kako ocjenjuje crnogorsku horsku muziku.
- Ako mislite na kompozicije, naši kompozitori su počeli da rade. Pokazuju svoju kreativnost, ali treba još dosta toga da se napiše... Kada je riječ o horskim ansamblima, koliko su "maženi i paženi" - oni se još dobro drže. Oni su nešto što bi u svakoj drugoj zemlji bilo nacionalno blago o kome bi se država brinula kao o najvrijednijim staklenim perlama. Zbog sedamdeset godina horskog pjevanja u jednom malom gradu kao što je Podgorica, i 135 godina horskog pjevanja i kulturno-umjetničkih društava u jednoj maloj Crnoj Gori koja je stalno ratovala, u nekoj zemlji na zapadu takvo blago bi bilo paženo, čuvano i njegovano - kaže Đurović, te potcrtava da ni jedna kriza ne može biti izgovor za zanemarivanje horova i njihovog djelovanja.

- U horu su i oni koji na probe dolaze poslije fakulteta, poslije posla i drugih obaveza, i svima je ovdje divno. Ali, kao krunu svega toga moramo imati barem neko putovanje i gostovanje na strani. Ova država i grad za to nijesu imali sluha u posljednje vrijeme. To nijesu velike pare: neka se pokupi 15, 20 privrednika; to je njima 300 do 500 eura - taman toliko da budu oslobođeni poreza. Mnogi to ne znaju, ali oni koji doniraju za sport i kulturu oslobođeni su plaćanja dijela ili cijelog poreza. I zato ih ovom prilikom pozivam da razmisle o tome i da budu dobročinitelji - ističe Đurović.
Svi koji se bave muzikom i u njoj uživaju s nestrpljenjem očekuju narednu godinu kada će konačno biti otvoren objekat Muzičkog centra Crne Gore. Ranije je najavljeno kako bi, nakon otvaranja, u doglednom vremenu pod okriljem MCCG trebalo da počne da djeluje i Crnogorski horski ansambl. To bi svakako doprinijelo da se vodi mnogo više računa o horskoj, ali i muzici uopšte, ali se, s druge strane, postavlja pitanje hoće li ostala pjevačka društva ostati na margini.
- Duboko se nadam u bolje uslove za horove sa novim objektom MCCG. I neka se pravi Crnogorski horski ansambl - to nije nikakva smetnja da postoji i drugi horski ansambl, jer svaki od njih ima svoju publiku. Svako pjeva svoj program, svako ima svoj repertoar. A nadam se da će se jedna kritična masa mladih okupiti u tom Crnogorskom horskom ansamblu, te da ćemo konačno dobiti hor koji je autohton, čvrst i ima vlastite osnove da zaživi i dalje radi. Znam da je to nemoguće odmah imati, ali treba od nečega početi - zaključuje Đurović za Portal Analitika.
Podsjećamo, Hor "Stanko Dragojević" večeras će koncertom na Velikoj sceni CNP-a od 20 časova obilježiti 70 godina istoimenog kulturno-umjetničkog društva i 135 godina organizovanog horskog pjevanja u Podgorici. Uz njih, nastupiće i hor Umjetničke škole za muziku i balet "Vasa Pavić" iz Podgorice i hor Muzičke akademije sa Cetinja.
Na programu Hora "Stanko Dragojević", kojim će rukovoditi prvi dirigent Ilija Dapčević, su djela poznatih autora, Arkadela, Mokranjca, Hadžijeva i Tamindžića.
Ulaz je besplatan.
K.J.
Foto: CNP/Duško Miljanić