Kultura

ĐUROVIĆ: Hor "Stanko Dragojević" bi u nekoj drugoj zemlji bio nacionalno blago

Znam da ponavljam kada kažem da se veoma malo novca daje na kulturu. Ali bez obzira na sve, koliko god da mi kao organizovana grupa ne donosimo novac - jer nismo fabrika - od jedne zemlje pravimo nešto što valja, ili što ne valja. Jer, kakva je kultura, takva je i država - neka to svi dobro čuju. Zato i treba paziti hor "Stanko Dragojević", kaže za Portal Analitika njegova dirigentica Zoja Đurović.
ĐUROVIĆ: Hor "Stanko Dragojević" bi u nekoj drugoj zemlji bio nacionalno blago
Portal AnalitikaIzvor

Sa njom smo razgovarali u susret večerašnjem koncertu kojim će horski ansambl (nekadašnjeg) istoimenog kulturno-umjetničkog društva obilježiti sedam decenija postojanja, te 135 godina kontinuiranog horskog pjevanja u Podgorici i Crnoj Gori. No, postoji više kurioziteta vezanih za našu sagovornicu. Naime, ona je jedna od rijetkih koja je bila članica sva tri hora koji će večeras nastupiti: Muzičke škole "Vasa Pavić", Muzičke akademije i, na kraju "Stanka Dragojevića". Nakon decenija pjevanja, a zatim i rukovođenja različitim pjevačkim ansamblima, prvo smo je pitali kako ocjenjuje crnogorsku horsku muziku.

- Ako mislite na kompozicije, naši kompozitori su počeli da rade. Pokazuju svoju kreativnost, ali treba još dosta toga da se napiše... Kada je riječ o horskim ansamblima, koliko su "maženi i paženi" - oni se još dobro drže. Oni su nešto što bi u svakoj drugoj zemlji bilo nacionalno blago o kome bi se država brinula kao o najvrijednijim staklenim perlama. Zbog sedamdeset godina horskog pjevanja u jednom malom gradu kao što je Podgorica, i 135 godina horskog pjevanja i kulturno-umjetničkih društava u jednoj maloj Crnoj Gori koja je stalno ratovala, u nekoj zemlji na zapadu takvo blago bi bilo paženo, čuvano i njegovano - kaže Đurović, te potcrtava da ni jedna kriza ne može biti izgovor za zanemarivanje horova i njihovog djelovanja.

1612zoja2Za nju, budućnost Hora "Stanko Dragojević" postoji, ali u sadašnjim uslovima ona će biti prilično turobna. Tim prije što treba obnavljati i privlačiti nove članove, prije svega - mlade, a njima je potrebna motivacija za angađman u jednom amaterskom umjetničkom društvu.

- U horu su i oni koji na probe dolaze poslije fakulteta, poslije posla i drugih obaveza, i svima je ovdje divno. Ali, kao krunu svega toga moramo imati barem neko putovanje i gostovanje na strani. Ova država i grad za to nijesu imali sluha u posljednje vrijeme. To nijesu velike pare: neka se pokupi 15, 20 privrednika; to je njima 300 do 500 eura - taman toliko da budu oslobođeni poreza. Mnogi to ne znaju, ali oni koji doniraju za sport i kulturu oslobođeni su plaćanja dijela ili cijelog poreza. I zato ih ovom prilikom pozivam da razmisle o tome i da budu dobročinitelji - ističe Đurović.

Svi koji se bave muzikom i u njoj uživaju s nestrpljenjem očekuju narednu godinu kada će konačno biti otvoren objekat Muzičkog centra Crne Gore. Ranije je najavljeno kako bi, nakon otvaranja, u doglednom vremenu pod okriljem MCCG trebalo da počne da djeluje i Crnogorski horski ansambl. To bi svakako doprinijelo da se vodi mnogo više računa o horskoj, ali i muzici uopšte, ali se, s druge strane, postavlja pitanje hoće li ostala pjevačka društva ostati na margini.

- Duboko se nadam u bolje uslove za horove sa novim objektom MCCG. I neka se pravi Crnogorski horski ansambl - to nije nikakva smetnja da postoji i drugi horski ansambl, jer svaki od njih ima svoju publiku. Svako pjeva svoj program, svako ima svoj repertoar. A nadam se da će se jedna kritična masa mladih okupiti u tom Crnogorskom horskom ansamblu, te da ćemo konačno dobiti hor koji je autohton, čvrst i ima vlastite osnove da zaživi i dalje radi. Znam da je to nemoguće odmah imati, ali treba od nečega početi - zaključuje Đurović za Portal Analitika.

Podsjećamo, Hor "Stanko Dragojević" večeras će koncertom na Velikoj sceni CNP-a od 20 časova obilježiti 70 godina istoimenog kulturno-umjetničkog društva i 135 godina organizovanog horskog pjevanja u Podgorici. Uz njih, nastupiće i hor Umjetničke škole za muziku i balet "Vasa Pavić" iz Podgorice i hor Muzičke akademije sa Cetinja.

Na programu Hora "Stanko Dragojević", kojim će rukovoditi prvi dirigent Ilija Dapčević, su djela poznatih autora, Arkadela, Mokranjca, Hadžijeva i Tamindžića.

Ulaz je besplatan.

K.J.

Foto: CNP/Duško Miljanić

Portal Analitika