Kako je naglasio predsjednik Suhih, predloženo je 57 tačaka, a najznačajnije su Predlog odluke o Budžetu Glavnog grada Podgorice za 2016. godinu; Program rada Skupštine Glavnog grada Podgorice za 2016. godinu; Predlog odluke o utvrđivanju biznis zona na području Glavnog grada i podsticajima za veću zaposlenost; Predlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o porezu na nepokretnosti Glavnog grada Podgorice; Predlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o naknadi za komunalno opremanje građevinskog zemljišta; Predlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o postavljanju, građenju i uklanjanju privremenih objekata montažnog karaktera na teritoriji Glavnog grada; Predlog odluke o izmjenama Odluke o boravišnoj taksi; set odluka iz oblasti komunalnih djelatnosti, kao i nekoliko planskih dokumenata, odluke o doprinosu Glavnog grada u izgradnji objekata za rješavanje stambenog pitanja radnika zaposlenih u MUP-u, Ministrstvu prosvjete i radnicima zaposlenim u JP RTVCG.
Predsjednik Suhih je, takođe, dao osvrt na Prijedlog Odluke o mjesnim zajednicama čije donošenje je, od strane Gradonačelnika, predloženo u Programu rada Skupštine za 2016. godinu. On je, na sastanku sa predsjednicima klubova odbornika dogovorio da se formira radna grupa od predstavnika svih odborničkih klubova na čelu sa sekretarom Sekretarijata za lokalnu samoupravu, sa zadatkom da u roku od 30 dana uradi Nacrt Odluke o mjesnim zajednicama, kojim će biti obuhvaćena sva sporna pitanja koja su ostala nedefinisana u nacrtu Odluke iz 2013. godine.
Sekretar Vukčević iznio je podatke da je u 2015. godini Skupština Glavnog grada, na do sada održanih pet sjednica, donijela 110 odluka, programa, zaključaka o usvajanju informacija, izvještaja, i drugih akata i 24 rješenja o imenovanju i razrješenju organa upravljanja i rukovođenja javnim službama. Ako uzmemo u obzir strukturu realizovanih tema, radi se o najznačajnijim odlukama iz nadležnosti Glavnog grada. Tu se, prije svega, značajan broj tema odnosi na oblast uređenja prostora i oblast urbanizma, saradnje sa nevladinim organizacijama, kao i na ostvarivanje imovinskih prava. Izuzev tema obuhvaćenih Programom rada Skupštine, razmatrano je i 35 tema koje nijesu bile predviđene Programom. Od tema koje nijesu realizovane,najveći broj je iz normativnog dijela Programa - 26 tema, dok je iz tematskog dijela 6 tema. Ako bismo analizirali ostvarenje Programa rada iz 2015. godine, sa neplaniranim temama, procenat realizacije bi iznosio 100%, dok bez neplaniranih tema, u sadržinskom smislu, iznosi 74%.
Od nerealizovanih tema iz normativnog dijela, posebna pažnja javnosti bila je usmjerena na Odluku o mjesnim zajednicama, čije se donošenje očekuje već na prvoj sjednici u 2016. godini. Što se tiče ostalih tema, većina njih odnosi se na planska dokumenta, odnosno DUP-ove, koji nijesu realizovani zbog složenih procedura predviđenih za njihovo donošenje Zakonom o javnim nabavkama i Zakonom o uređenju prostora i izgradnji objekata.
Osim priprema i održavanja sjednica Skupštine, značajan boj aktivnosti skupštinske službe u prethodnoj godini bio je usmjeren i na održavanje i pripremu sjednica radnih tijela, kojih je bilo 41. Najviše sjednica održao je Odbor za statut i propise - 7, dok su po 6 održali Odbor za planiranje i uređenje prostora, komunalnu i stambenu djelatnost i zaštitu životne sredine, Odbor za finansije i privredni razvoj i Odbor za društvene edjelatnosti, međuopštinsku i međunarodnu saradnju. Pored navedenog, Služba skupštine je vršila i stručne i druge poslove za potrebe Savjeta za razvoj i zaštitu lokalne samouprave, Etičke komisije za izabrane predstavnike i funkcionere u lokalnoj samoupravi Glavnog grada i stručne i administrativne poslove za potrebe žirija za dodjelu Nagrade “19. decembar” i Komisije za dodjelu Studentske nagrade.
Naglašeno je i da je u prethodnoj godini postavljen veliki broj odborničkih pitanja– na ukupno pet sjednica 132 pitanja i 37 dopunskih. Na sva pitanja blagovremeno su dostavljeni odgovarajući odgovori od strane nadležnih organa uprave Glavnog grada.
Učesnici konferencije naglasili su da su redovno objavljivali pozive nevladinim organizacijama za prisustvovanje sjednicama Skupštine, te da su, nakon sporvođenja ovog postupka, na dvije sjednice Skupštine prisustvovali NVO Udruženje mladih sa hendikepom, NVO Udruženje paraplegičara, Nevladino udruženje „Zrcalo“, NVO Akcija za ljudska prava i NVO Green home. Što se tiče predstojeće sjednice, nju će pratiti Centar za demokratsku tranziciju.
Na kraju je naglašeno da će sjednica početi sa radom 28. decembra u 9.00 sati, kao i da je predviđeno da šće trajati do 20.00 sati. Sjednica će, ukoliko se za to ukaže potreba, biti nastavljena i 29. decembra u istom terminu.